| thunder11 a întrebat:

Buna TPU, am o intrebare care este mai jenanta putin, cand am avut 11 ani am avut viermi intestinali (oxiuri) iar acum la 16 ani, mai exact acum cateva luni am inceput sa am o mancarime anala foarte deranjanta, adica la modul in care nu mai suport, asta se intampla in fiecare seara sau dupa ce mananc ceva (nu neaparat dulce) si ma gandeam ca pot fi tot viermi intestinali si nu mai zic ca mananc foarte mult si tot slab sunt, parintii mei nu vor sa merg la doctor sau la farmacie sa iau pastile pentru ca ei nu cred ca am viermi si zic ca e normal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Din câte descrii tu este vorba despre oxiuri. Medicamentele pentru combaterea viermilor intestinali se dau fără rețetă la farmacie. Mergi și cumpără - ți singur.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca si acum ai viermi intestinali si nu, nu este nromal.

Tratamentele impotriva vier i, or intestinali se fac de catre toti membrii familiei cu care traiesti si se fac in acelasi timp, ca parazitii sa dispara si sa nu te mai recontaminezi de la ceilalti memri ai familiei.

Tratamentul impotriva viermilor intestinali este foarte ieftin si se cumpara fara reteta, de la farmacie, asadar nu ai nevoie de parintii tai ca sa-l cumperi si sa-l inghiti, asa cum scrie pe pachet, desi este recomandat ca si ei sa faca tratamentul, concomitent cu tine.

| thunder11 explică (pentru Violleta2022):

Mersi de sfat am cumparat de la farmacie niste sirop si am inceput o noua dieta fara zahar, lactate si mancaruri care ajuta impotriva lor

| dullcat a răspuns:

Nu e normal deloc sa ai mancarimi, asadar mergi cat mai repede la medicul de familie! Parintii tai sunt cat se poate de inconstienti prin faptul ca neaga problema.

| CodrutElian1990 a răspuns:

La 16 ani poti merg singur la medicul de familie. El iti va spune ce trebuie sa faci.