| Letty03 a întrebat:

Bicarbonatul de sodiu este bun pentru albirea dintilor? Si daca da, spuneti-mi cum se foloseste. Ps: nu vreau link.uri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca ai in casa bicarbonat de sodiu alimentar, inmoaie periuta in apa si pune bicarbonat.Periaza bine dinti, dupa care pui pasta de dinti si continui periajul.Clatesti bine gura cu apa si in cateva zile o sa ramai surprins ce dinti albi vei avea!

| Mihaela1964 a răspuns:

Buna.Bicarbonatul albeste dintii, se uda periuta de dinti si imbiba cu bicarbonat.Nu este atat de rugos incat sa atace si dintii sau gingiile, eu il folosesc si e ok.In plus pastele de dinti din comert contin floruri care fac rau.Sanatate!

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| Bogatasul a răspuns:

Este bun.Il pui pe periuta de dinti si iti dai pe dinti.
Funda

| ooolifeoolol a răspuns:

Este bun dar risti sa te alegi cu sensibilitate dentara si alte probleme, ramai la pasta clasica de dinti.

| Anonim0096 a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu este recomandat de medicii dentisti pentru ca nu aduce niciun efect nefavorabil dintilor, ci va ajuta chiar si la indepartarea tartrului!

| lionpower a răspuns:

Buna,da este bun pentru albirea dintilor si se foloseste ca si cu pasta de dinti doar ca nu mai pui apa.big grinfundabig grin?

| Latiffa a răspuns:

Da ajuta, dar fiind zgrumturos, zgarie smaltul si ai sa te alegi cu dureri de dinti, sau chiar carii. Nu te sfatuiesc sa iti faci nici o albire a dintilor nici la medicul dentist, pentru ca din nou samltul se subtiaza si ai sa ai niste dinti prea sensibli (la cald, la rece, sau sensiblitati ale gingiilor) Spala-te dimineata, la amiaz si seara pe dinti, se va vedea ca ai dinti ingrijiti, iar pentru a da senzatia de dinti albi poti folosi rujuri rosii (nu maro). Contrastul dintre si rosu si dinti va face ca dintii tai sa para albi!

| Anonim0096 a răspuns (pentru Latiffa):

Nu mai da sfaturi daca nu stii, bicarbonatul de sodiu este recomandat de medicii dentisti pentru ca nu aduce niciun efect nefavorabil dintilor, ci va ajuta chiar la indepartarea tartrului!

| Latiffa a răspuns (pentru Anonim0096):

Medici dentisti recomanda si albirea dintilor, pentru ca dupa aia tot acolo ajungi, la ei, sa repare acele "sensibiltati" si/sau carii. Sunt informata in ceea ce am scris mai sus, altfel nu scriam nimic happy Exista oameni care DA, pun aspectul deasupra santatii, nu am spus ca nu albeste dintii, dar nu este bine pentru sanatatea dintilor.