| IceCream5 a întrebat:

Bicarbonatul de sodiu e praful de copt? Si daca da, e bun pentru albirea dintilor?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Este bun pentru albirea dinţilor dar nu este praf de copt.Se foloseşte la diferite prăjituri, dar se stinge cu oţet sau zeamă de lămîie.

| DakotaRoyse a răspuns:

Praful de copt mai conţine şi amidon şi alte chestii, îţi recomand să foloseşti bicarbonat de sodiu simplu.

| mona a răspuns:

Nu are nici o legatura bicarbonatul cu praful de copt si da, bicarbonatul e util pentru albirea dintilor

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Nu e acelasi lucru.Praful de copt mai contine si alte substante fata de bicarbonat.Bicarbonatul e foarte bun la albirea dintiilor.Baftahappy

| LanaDelRayFan a răspuns:

Nu folosi bicarbonat de sodiu! Am folosit, si acum am smaltul distrus, desi am pus o cantitate mica sad

| akka4 a răspuns:

In mare parte se cam aseamana, doar ca praful de copt este format din bicarbonat, amidon si un acid cristalizat.
Bicarbonatul este bun pentru albirea dintilor, dar nu folosit in exces, pentru ca risti sa distrugi smaltul dintilor.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| Flaviia16 a răspuns:

E o metoda care da rezultate in timp happy Atentie : Aplici cel mult o data pe saptamana! nu mai des pentru ca pui in pericol smaltul

| Razorsharp a răspuns:

Este bun dar mai bine te duci la un dentist pentru o albire de dinti pentru ca ai rezultate imediate.

| Edytza111 a răspuns:

Da este praful de copt.dar eu iti recomand pentru albirea dintilor sarea.Crede-ma e mai buna si mai sanatoasa face de praful de copt

| IceCream5 explică (pentru Edytza111):

Sarea fina sau sarea grunjuroasa?

| ButterflyAlina a răspuns:

Da,biocarbonatul de sodiu ajuta pentru inalbirea dintilor..ALBIREA DINTILOR
Compus din cristale cu proprietati abrazive, bicarbonatul are proprietatea de a albi dintii. Acesta are efectul de a poliza dintii, de a face smaltul sa straluceasca si de a indeparta petele galbui. Bicarbonatul poate preveni aparitia cariilor eliminand bacteriile, de aceea este un ingredient de baza in pastele de dinti. Inainte de periajul dentar, pune cateva grame de bicarbonat de sodiu pe periuta de dinti si freaca cu blandete. Insa, nu il utiliza mai des de o data la 10 zile, deoarece fiind un produs abraziv poate deteriora smaltul natural al dintilor. Bicarbonatul poate inlocui pasta de dinti, pentru inalbire. Muiati un tampon de vata in bicarbonat de sodiu si stergeti dintii pana ce petele galbene vor disparea. Rezultatul se vede chiar si dupa o singura spalare.

| meliinaassm a răspuns:

Sunt total diferite.Dar au acelasi efect.Eu nu iti recomand.Doar daca vrei sa ramai fara dinti.

| mariusf1996 a răspuns:

Da este bun dar mai este bun si pentru ilaturarea mirosurilor din frigider.

| Marinescu_Catalina_Elena_CatalinaElena_1988 a răspuns:

Nu, bicarbonatul de sodiu nu este acelasi lucru cu praful de copt, si da e bun pentru albirea dintilor, dar trebuie sa te speli de mai multe ori.