| Tania2006 a întrebat:

Biscuitii cu tărâțe îngrasă? Vreau sa stiu neaparat! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca mananci foarte multi si foarte mult timp. Cativa biscuiti pe zi nu ingrasa.

| RAY a răspuns:

Nimic nu ingrasa daca manci cat consumi

| peperonies a răspuns:

Da. orice are faina si/sau cereale ingrasa.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nimic nu te ingrasa atat timp cat nu esti in surplus caloric la fel cum totul ingrasa daca esti in surplus caloric, cliseic nu?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si atunci cum explici ca exista oameni dubli cat tine care mananca jumate cat tine?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Metabolisme mult mai lente ca al meu.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Pai si daca metabolismul variaza de la persoana la persoana cum stii cate calorii arzi? Si atunci cum explici oamenii care mananca oricat si nu se ingrasa? inseamna ca au metabolisme rapide nu?

metabolismul nu e un lucru fix. cand mananci mai mult arzi mai mult cand mananci mai putin arzi mai putin. cel putin asa e la oamenii sanatosi.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Pai si ce ti se pare ca am spus eu? Sunt bratari care sincer nu stiu cum calculeaza, dar aproximeaza un numar de calorii arse. La fel si la banda, iti arata cam cate calorii arzi. Eu am vorbit de deficit si surplus caloric. Da, suntem diferiti, avem metabolisme diferite. Exista calculatoare, algoritmi care-ti aproximeaza un numar caloric de mentenanta (reprezinta caloriile la care tu iti pastrezi greutatea), iar in functie de asta iti adaugi calorii in plus pentru un surplus caloric sau tai din ele pentru un deficit. De exemplu, tu iti pastrezi greutatea la 2500 calorii sa zicem. Este seara, din totalul de 2500 ai consumat 2200 si ai pofta de o ciocolata, dar im acelasi timp nu vrei sa te ingrasi, ce faci? Iti zic eu, consumi 50g de ciocolata care e cotata la ~250 de calorii si cu alea 2200 consumate pana in momentul respectiv faci 2450 calorii. Si uite cam asa poti sa mananci ce vrei fara sa te ingrasi atat timp cat nu intri in surplus caloric.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Deci daca mananc 2500 de calorii de carton au acelasi efect asupra corpului ca 2500 de calorii de salata nu? si cartonul are calorii pentru ca arde.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Calorii le gasesti in mancare, legume, fructe etc. Caloriile sunt date de proteine, carbohidrati, grasimi. Cartonu nu e un aliment. In niciun caz nu contine nimic din cele spuse mai sus. Care-i treaba cu tine?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Calorie

caloria nu are absolut nicio legatura cu ce ai zis tu acolo. Caloria e unitatea de masura pentru energie.

Daca gasesti alta definitie te rog sa o impartasesti.
Caloriile nu sunt date de proteine, carbohidrati si grasimi. Daca dai foc la proteine, carbohidrati si grasimi produci calorii adica energie.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Kcal, poftim esti multumit? Toata lumea foloseste "calorie" pentru ca e mult mai simplu si comun, dar tu vrei sa faci pe desteptu laughing. Eticheta cu valori nutritionale ale alimentelor crezi ca-i pusa amp!@lea acolo?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ok, kilocaloria tot unitate de masura pentru energie e.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Pai si omu pe ce functioneaza? Astea-s caloriile - energie. Astia-s carbohidratii - energie. Ti'am dat un exemplu cu ciocolata, in loc sa faci pe desteptu cu mine pune mana frumos 7 zile (n-ai ce pierde) si aplica pe propia piele. Bineinteles, nu lua mot a mot, calculeaza-ti cu ajutorul calculatoarelor numarul de calorii de mentenanta (recomand iifym) si aplica un deficit caloric, taie 250 de exemplu din acel numar. Iar rezultatul mananca ce vrei tu, dar sa nu depasesti rezultatul in urma scadeii. Recomand Serban Damian (pe google si Facebook) citeste ce spune omu, ce a scris, poti lua legatura cu el si pe Facebook, este doctor sportiv nutritionist printre cei mai apreciati din tara noastra daca nu chiar cel mai bun.
Aici vorbim de organismul uman si nu de probleme fizice, da?
Aportul de energie este dat de ceea ce mâncăm: glucide (carbohidraţi), lipide (grăsimi) şi proteine.

1g proteine = 4 calorii (kcal)
1g carbohidraţi = 4 calorii (kcal)
1g grăsime = 9 calorii (kcal)
1g alcool = 7 calorii (kcal)
1g fibre = 2 calorii (kcal) (dar cred ca ti-am mai scris asta)
Vorbim de energia organismului uman si nu de problemele de fizica. Ai ochelari de cal, esti fixat pe definite, care-i treaba cu tine? Jura-te ca n-ai auzit oamenii si mai ales cei care se ocupa cu sala sa vorbeasca de calorii (alimentare, special pentru tine). E nevoie sa iti si desenez?
Cam asa arata si un tabel cu valorile nutritionale ale alimentelor (calorii, macronutrienti si micronutrienti).
http://www.idmclub.ro/continut-caloric.php
Bafta la documentare.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Asta inseamna ca din punct de vedere al greutatii, daca mananci 2500 de calorii de ciocolata intr-o zi sau 2500 de calorii de piept de pui + salata o sa fii la fel da?

si inca o intrebare daca imi permiti. cum stiu cate calorii ard intr-o zi? ok poti sa estimezi in niste marje imense de poate 100%.

si inca o intrebare, cum fac animalele de nu ajung obeze? isi numara caloriile? nu prea am vazut leu sa stea sa vada cate grame de gazela mananca.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Nu, normal ca nu. Din ciocolata iti iei zaharuri in loc de carbohidrati, grasimi nesanatoase in loc de lipide, proteine de "proasta calitate" si insuficiente. Citeste pe deplin exemplul, nu lua ce-ti convine. Dar, daca ai fii in deficit caloric cu 2500 de calorii si ai manca doar ciocolata de toate caloriile, ghici ce? Ai slabi, doar ca n-ar fi sanatos pentru organism. De ce te intereseaza cat arzi? Arzi si cand dormi, stiai? Arzi si cand stai in pat, stiai? Trebuie sa te intereseze caloriile de mentenanta, nu cat arzi tu intr-o zi, stiind caloriile de mentenanta poti sa-ti MANIPULEZI greutatea asa cum vrei. Sa slabesti cand vrei, sa cresti cand vrei. Leul nu mananca zilnic laughing, vaneaza o data poate si pe luna, nici tu nu trebuie sa-ti numeri caloriile daca vrei sa ai o greutate normal ci doar sa fii MODERAT, sa alegi MODERATIA. Si cam la fel face si el probabil, fiind animal de prada, greutate mare, peste 100kg cred, mananca 50kg de carne o data la luna (si aia fara adaosuri, fara prajeli care inseamna calorii in plus laughing ), pentru organismul lui e o moderatie pana la urma. Dar nu stiu de ce raspund la asa ceva sincer. Nu-s zoolog, nu cunosc biologia animala. Nu ma lua la misto cu "daca imi permiti" fiindca sunt un simplu om, nu-s nutritionist, nu-s PT, nu-s nimic. Doar raspund din experienta, logica si ce am invatat pe parcurs.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Pai hotaraste-te pana la urma caloriile conteaza sau macronutrientii(carbohidrati, lipide, proteine)? Ca vad ca schimbi putin teoria in primele 2 randuri.

Intrebarea mea e cum stii cat arzi intr-o zi? E clar ca nu arzi la fel de la o zi la alta. Nu e un numar fix de 2500. Poate "caloriile mele de mentenanta" sunt 4000 si calculatoru imi spune ca sunt 2500.
Zici ca nu esti zoolog sa cunosti biologia animala, tu crezi ca animalele functioneaza pe alte principii?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

rolling on the floor. macronutrientii formeaza energia aka caloria. Te-ai uitat pe tabelul ala macar? Sigur citesti cap coada ce scriu? 1g-proteina-4 calorii, 1g-carbo 4 calorii etc. De ce sa te intereseze cat arzi ma prietene? Arata-mi sportivi care isi calculeaza surplusul, deficitul in functie de cat arde si NU DE CALORII DE MENTENANTA. Calculatorul NU greseste cel putin nu la diferente uriase de "mii", aproximeaza cu o rata de zecimale nicidecum greseli de mii. Pana la urma de ce te comapri cu un leu sau alte animale? Da sunten diferiti, nu creca mananci carne cruda, doar carne, nu cred ca mananci doar cand vanezi laughing o data la luna. Singura diferenta dintre 2500 calorii de piept si 2500 de ciocolata sunt MACRONUTRIENTII (proteine calitative, grasimi relativ putine si sanatoase, carbohidrati ok), pe cand din ciocolata nu iei carbo iei zahar, proteine slab calitativ si insuficiente, grasimi nesanatoase. Nu stiu si nu ma intereseaza cat ard eu intr-o zi si cred ca nici nu se poate calcula asta, tinand cont va 24/24 esti in continua ardere. MA INTERESEAZA caloriile la care corpul meu isi mentine greutatea ca sa pot sa-mi manipulez greutatea cum vreau eu, daca vreau sa cresc adaug in plus fata de cele de mentenanta daca vreau sa slabesc tai din cele de mentenanta, nu e logic? Care-i logica ta cu arderile? Cum iti calculezi tu in functie de arderi? Cine isi calculeaza un sportiv, un om SURPLUSUL sau DEFICITUL in functie de cat arde? Arata-mi 1 singur sportiv care-si calculeaza surplusul caloric in functie de cat arde si nu de caloriile de mentenanta si ma spanzur.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Toti carbohidratii se metabolizeaza in glucoza, toate proteinele in aminoacizi. ca mananci varza sau ciocolata corpul nu foloseste carbohidrati foloseste glucoza. acum imi dau seama ca tu nu stii nici principii de baza ce sa mai vorbim de chestii avansate.
zaharul este un carbohidrat. sa zici ca din ciocolata nu iei carbo iei zahar e prostesc.

"MA INTERESEAZA caloriile la care corpul meu isi mentine greutatea ca sa pot sa-mi manipulez greutatea cum vreau eu, daca vreau sa cresc adaug in plus fata de cele de mentenanta daca vreau sa slabesc tai din cele de mentenanta, nu e logic? " e logic dar tot tu cu gura ta ai spus ca nu se pot calcula. mententanta inseamna sa mananci cat arzi si nu stii cat arzi.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Hai ca deja esti la fel de prost ca GFX-ul. Gainer care in loc de carbohidrati COMPLECSI (aka carbohidrati buni, sanatosi si NU ZAHAR) iti vinde zahar. Da, zaharul e un carbohidrat, unu nesanatos. Hai sa mancam toti zaharide, glucoza, da-l dracu de orez, cartof, mazare, cereale etc. Tu ai nevoie de carbo complecsi nu de zaharide. Cred ca trebuie sa iti desenez. Am zis ca nu se poate calculca cat arde un om (cred) fiindca nonstop arzi. A, da, si asta cu arderile e o aproximatie luata tot dupa niste algoritmi. Mentenanta inseamna sa-ti pastrezi greutatea, se calculeaza in functie de varsta, greutate, sex, inaltime si gradul de activitate (sunt anumiti algoritmi, nu ma intereseaza, e mai simplu cu un calculator). In urma calculelor in functie de factorii de mai sus rezulta un numar ala e rata metabolica (RMB) (la asta te referi cu arderile?) In functie de rata metabolica si scopul tau adaugi sau scazi. Daca faci referire la RMB zi-o din prima nu "de unde stiu cat ard". Exprima-te cu toti termenii. laughing

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

In sfarsit suntem de acord. Carbohidratii complecsi sunt mult mai buni pentru organism decat cei simpli. Asta este adevarat dar asta nu schimba faptul ca si cei complecsi si cei simplu tot glucoza ajung in corp. Acum diferenta e cat de repede se transforma in glucoza. Carbohidratii care iti ridica glicemia repede(simpli) o sa te faca gras. Carbohidratii care iti ridica glicemia incet, in general tot ce are fibre nu or sa te faca gras. Painea iti ridica glicemia mai repede ca zaharul.

Apropo nu exista carbohidrati esentiali. Poti sa nu mai mananci carbohidrati niciodata si nu o sa mori. Exista doar aminoacizi esentiali si grasimi esentiale. Daca nu mananci proteine deloc mori, daca nu mananci grasimi deloc mori. Daca nu mananci carbohidrati deloc nu mori.

deci suntem de acord ca carbohidratii simpli nu sunt buni pentru tine si faina fiind un carbohidrat simplu nu e buna pentru tine drept urmare biscuitii nu sunt buni pentru tine pentru ca ingrasa? ca sa revenim la subiectul initial.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Stai sa vad cum o formulez sa cadem din nou de acord laughing. Orice e bun pentru o persoana care nu doreste sa puna pe ea cu, conditia de a nu-si depasi RMB-ul, mentenanta. Am dat-o bine? Esti de acord? Da, poti trai fara carbo, dar nu poti creste in masa fara ei, esti de acord x2? Scuze pentru jigniri.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Este adevarat ca "doza face otrava" dar de exemplu nu zicem ca de la fumat 20 de tigari pe zi faci cancer. spunem ca de la fumat faci cancer. nu zicem ca de la baut 3 beri pe zi faci ciroza. de la baut faci ciroza. la fel si cu zaharul/faina/ orice te face gras. nu de la prea mult zahar te ingrasi. de la zahar te ingrasi. e clar ca exista o limita care nu te face sa te ingrasi dar nu ai cum sa stii unde e.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Tocmai de asta am zis mai sus ca poti alege Moderatia happy. Limita aia de care vorbesti tu eu o numesc mentenanta si daca o depasesc ma ingras. Faci sala? Iti propun un test timp de o saptamana de deficit sau surplus, dar as prefera sa alegi deficitul, te bagi?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Fac sala, nu am numarat niciodata calorii, daca vreau sa slabesc nu mai mananc zahar, paine, cartofi orez. O iau in jos fara sa vreau. Fii atent cum facem, iti zic eu ce mananc intr-o zi, si tu imi zici daca sunt in surplus sau deficit caloric.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Haha,ce inteligent esti tu. laughing Ca sa pot APROXIMA treaba asta, da-mi varsta, sex n'are rost presupun ca esti baiat, greutate, inaltime, nivelul de activitate de cate ori faci sala si cu ce te ocupi in restul zilelor. Iar tot ce consumi va fi cantarit cu un cantar de bucatarie de catre tine. Si daca bei suc, lapte, spui cati ml, doar asa pot aproxima. Cum ai dat-o tu "iti spun ce mananc si tu imi zici daca-s in surplus sau deficit" o dai in "capcane" cu mine, stai cuminte laughing. E ca si cum as zice ca X mananca 3500 calorii pe zi, tu ce crezi despre el, e in deficit sau surplus? laughing intelegi ideea?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

28 de ani, 1, 90, 105.9 kile, stau de dimineata pana seara pe scaun in fata calculatorului, merg la sala de 3 ori pe saptamana, o zi da una nu, fac 3 x 5 genoflexiuni, 3 x 5 impins la piept la fiecare antrenament si alternez 1x5 deadlift cu 3x5. overhead press. Nu stiu numele in romana la exercitii. Cardio nu fac deloc. Merg pe jos 17 minute dus 17 minute intors pana la servici.

6 zile pe saptamana mananc:
12 oua, 250g bacon, 40 de grame de unt, 500 de grame de rosii cherry, 5 pulpe de pui la cuptor condimentate. (asta e in total pe zi nu doar la o masa)
beau doar sprite/fanta/cola/ zero si 2 espresso duble. undeva la 10 doze pe zi.

si ziua 7 mananc undeva la 5-6-7 mii de calorii de cacaturi gen fast food, inghetata, zahar, stii tu chestiile bune. Nu pot sa iti zic fix ca nu e niciodata la fel, mananc cam ce am pofta.

e de ajuns sa imi spui daca sunt in surplus sau deficit?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Oua fierte sau prajite? Daca-s prajite in ce le prajesti? Ulei de care, unt de care? Untul cat la suta grasime. Cam ce greutate au cele 5 pulpe (doar carnea fara os)? 10 doze de suc pe zi? (nu esti intreg la cap laughing ) sucurile zero calorii presupun? Nu consum cafea, cofeina, ce contine acel espresso dublu? Si cam cati mililitri? In ziua 7 cum ti'ai dat seama de caloriile consumate? laughing Presupun ca nu consumi paine, alte fainoase in cele 6 zile sau ma rog voi aproxima pentru cele 6 zile cu alimentele scrise de tine, dar cand primesc raspunsul. A, da, baconul de care e (porc, pui, vita) La ce spui tu bacon? arata-mi produsu.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ouale le prajesc in untul pe care l-am pus pe lista, e 65% grasime. unt clasic. Nu folosesc ulei. Nu am cantar la servici sa vad cat au pulpele dar sunt pulpe normale nu foarte mari. Dozele de suc 0 au 0 calorii;). Un espresso dublu sa zic ca are undeva la 50 de ml. In ziua 7-a doar presupun. Am scris absolut tot ce mananc in alea 6 zile. nimic in plus. Baconul e de porc https://www.ocado.com/......s/19671011

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Ok.
Conform calculatorului RMB a organismului tau aproximativa ar fi 2534 cal/zi (ce coincidenta cu exemplele din trecut). Asta ar insemna ca daca vrei sa slabesti ar trebui sa consumi sub 2534 preferabil cu un 250 cal mai putin, iar ca sa cresti cu un 250-500 in plus. Sa iti mentii greutatea de 106kg cu ~2500 pe zi (mi-as dori si eu asa ceva). Deci as putea spune ca ai niste arderi destul de lente sau pur si simplu nu prea te misti, toata ziua la birou probabil isi spune cuvantul.
Acum, conform ceea ce mi-ai spus tu, ai cam asa:
12 oua prajite (am uitat sa te intreb daca-s intregi si cate sau daca sunt doar albusuri, le voi lua pe toate intregi) - aproximativ 1020 calorii
40g unt 65%- aprox. 235 cal
250g baconu- conform liste 672.5 calorii
500g rosii cherry- aprox. 125 calorii
5 pulpe pui la cuptor (am aproximat-o la 150g bucata), iar asta ar insemna aprox- 860 calorii.
Pe parcursul unei zile ai cam asa: 1020+235+672.5+125+860= 2912.5 (cam atat consumi tu pe parcursul unei zile).
Acum nu mi-ai dat totul exact, calculatorul are o marja de eroare (dar cum am spus nu ar trebui sa fie probleme, totul e zecimal), faptul ca nu mi-ai dat totul exact la gramaj, oule le-am considerat toate intregi (poate bagi 6 intregi si 6 albusuri gen), nu stiu cum esti in sala, cat de tare te stradui, `enumerarile` astea ar putea cantari in plus sau minus cateva zeci sau sute calorii. Totusi teoretic, RMB a ta e de ~2500 pe zi, conform alimentelor date de tine consumi undeva la 2912 asta ar insemna un surplus caloric, totusi tinand cont de cele spuse mai sus, eu as miza pe o mentinere sau un surplus foarte usor.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

In ultimele 6 saptamani, mancand asa, am slabit 8 kg.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Hm, ti-am enumerat cateva cauze mai sus care ar putea face diferenta (cu toate astea eu am mers pe pe mentiere sau usor surplus) tu spui ca ai slabit deci deficit. Refuz sa cred ca, calculatorul a dat gres din moment ce lucreaza cateva milioane de oameni cu el avand acelasi algoritm mereu (inclusiv eu care la 16 ani aveam 40kg, acu 78 la 1.71) Aproximarile mele la calorii posibil nu-s tocmai aproapiate de realitate, poate nici gramajul indicat de tine nu e cel corect, ar putea face diferenta.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru DovleacTurbat):

P.S ti'am bagat datele in 3 calculatoare "celebre" iifym, myfitnesspal, bodycal, primele 2 bateau cu ce ti-am zis eu, al 3 lea mi-a dat mentenanta 2904/zi. Iar alimentatia data de tine pe zi e de 2912 parca a iesit calcului. Hai sa punem marja de eroare (ti.am zis maxim zecimale) si tot nu ai fi in deficit sau daca ai fi nu in halul de 8kg in 6 saptamani. 3 calculatoare 3 metode (bine 1 celebra, 2 (neinteresante pentru mine de bf si restul) ) toate gresesc? Cantitatile mancarii sunt mult mai mici sau minti?

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ceea ce ne aduce la argumentul initial. daca eu care stiu la gram ce mananc si nu functioneaza teoria caloriilor, ce sa faca un om saracu care abia se apuca sa tina o dieta?
daca milioane de oameni folosesc calculatoru ala nu inseama ca si functioneaza pentru milioane de oameni.

treaba de fapt e mult mai simpla de atat. ca orice alt proces in corp, acumularea de grasime e un lucru controlat de h o r m o n i nu de calorii sau aritmetica. hormonul principal care se ocupa cu stocarea grasimii e insulina. insulina este produsa in cantitati mai mari sau mai mici in functie de cati carbohidrati mananci. cu cat mananci mai multi carbohidrati simpli cu atat secreti mai multa insulina. mai multa insulina -> te ingrasi.

cand nu mananci carbohidrati simpli si glicema scade pancreasul secreta alt hormon, glucagon. glucagonul este fix inversul insulinei, scoate grasimea din celule si creste glicemia ca sa fie constanta.

cand abuzezi de sistemul care iti regleaza greutatea timp indelungat(adica mananci numai prostii) incepi sa formezi o oarecare rezistenta la insulina ceea ce inseamna ca pancreasul trebuie sa produca mai multa insulina ca sa iti mentina glicemia constanta. cand ai nevoie de mai multa insulina ca sa iti mentii glicemia constanta decat poate sa produca pancreasul ai facut diabet de tip 2.

diabetul nu este o boala a obezitatii. lucrurile care te fac gras(zahar, faina in principal) sunt si lucrurile care provoaca diabet.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

"Cantitatile mancarii sunt mult mai mici sau minti?". sau teoria e gresitawinking

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

Aha, fie. Discuta cu Damian Serban, spune'i si lui ca daca mananci fainoase si mai stiu eu ce te-n grasi chiar daca nu-ti depasesti rata metabolica. Uite inca un exemplu, Alex Stoian e PT in Brasov, anul trecut tot pe o tema de genul doar ca mult mai serioasa cu o sportiva tot romanca intre timp fata a devenit IFFB Pro, ii voi da doar prenumele Ramona (daca esti interest poti cauta pe pagina lui de Facebook sau Youtube Alex Stoian face continut si pe Youtube). Cearta dintre astia 2 s-a lasat cu proces la judecatorie, unde Ramona i-a cerut ca daune bani, "abandonarea titlului" de personal trainer si scuze publice. Cauza: Omu isi postase pe Facebook o poza cu una din mesele lui (in deficit caloric), iar acolo avea lapte cu cereale si nu stiu ce seminte sau ceva de genul, Ramona i-a comentat ca nu va slabi niciodata cu asa alimentatie, cu asa zaharuri. Discuita e lunga, procesul s-a incheiat, Alex a castigat si procesul si transformarea, slabind bineinteles. (Totul natural). L-a numit "allien" a, da pe langa ea a intervenit si un al 2 lea sportiv barbat (din pacate tot PRO) laughing, dar ala a stat in banca lui si nu l-a actionat in judecata. rolling on the floor. Aici alt exemplu REAL si mult mai "nou" :
https://youtu.be/3aVy2z305t8
Inca un exemplu, dar aici intra un intermittent fasting doar ca scopul era mentinerea masei musculare cu 1 masa la 24h. Practic omul manca 1 data pe zi happy (cu conditia ca la acea masa sa-si atinga rata metabolica.) Numele lui pe Facebook Olteanu Decebal. Ti'am enumerat cauze, n'am nici siguranta ca descrierea ta si meselor e reala, ti'am dat exemple, eu raman la "calculatoare" ca-mi merge al dracu de bine. Succes.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Astea se numesc "anecdotal evidence". Nu stiu cum e numesc in romana. E clar ca sunt oameni care pot sa tolereze fara probleme zaharul si fainoasele exact cum sunt si oameni care fumeaza pana la 100 de ani si nu fac cancer pulmonar si sunt oameni care beau de la 15 ani pana la 100 si nu fac ciroza. Nu inseamna ca asta e norma.

Daca esti gras e clar ca nu tolerezi aceste lucruri care te fac gras.
Si cand esti pe steroizi poti sa mananci ce vrei, oricum o sa fii slab.

pot sa iti dau si eu exemple de genul ca:
https://www.youtube.com/watch?v=Zw8iljkD1So

Dar asta nu inseamna ca toti oamenii sunt asa. Astia sunt exceptia nu regula.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

sad Dar nu poti spune ca, "teorema nu'i buna". Angel Fitness mananca dupa myfintesspal, Calin sau pe Youtube AlphaBodies (dupa mine cea mai buna forma de Natural, tot dupa mine da clasa si la cativa care-s pe anabolizante. Foloseste calorie counter. A, da ultimul videoclip postat de el vorbeste de eticheta nutritonala de pe produse si diferenta dintre carbo buni si zaharuri, poate vei avea ocazia sa-l privesti. Si Angel e in genul tau, arderi lente se mentine pe la 80kg cu 2 mii si un pic eu la 78 ating 3500.