| onuticuta200312 a întrebat:

BismAm 13 ani(fara 2 luni)! Am strabism, si ochelari cu dioptrii de 3, 75! Sunt din Suceava si merg anual la Bucuresti la o clinica la control,in august, vara! Anul trecut aveam dioptrii 4, iar anul asta 3, 75! Mama mi-a spus sa mananc multi morcovi si afine ca sa-mi scada dioptriile pana la anul, mentionez ca eu imi schimb ochelarii in fiecare an! Voi ce parere aveti? Ce as putea face sa-mi scada dioptriile?
P.S.Nu vad aproape!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca doctorii nu sunt alertati, nu iti dau tratament, inseamna ca nu e grav. Nu te-ar putea ajuta o operatie?

| Divy a răspuns:

De fapt nu doar morcovii ci şi roşiile, varza, ouăle, coacăzele, caisele, peşte cu omega 3 (cod, ton, somon, ) spanac, nuci, seminţe.
Pe lângă mâncare ai nevoie de exerciţii pentru ochi https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+increase+sight (gen ca acestea nu reduc mult dar ajută)
Încearcă să eviţi să stai cu ochii în calculator, telefon, televizor sau cărţi.
Sper să reuşeşti să îţi reduci dioptriile.
Ai mare girjă de tine. Îşi doresc multă sănătate