| Cr7adi a întrebat:

Bnua am 14 ani sunt baiat si ieri am mancat un hamburger cu rosi salata mustar si nu mi-o picat bine toata noaptea am vomat si am avut stari de greata.Azi dimineata am aceeasi stare si nu stiu cum sa scap de ea ca nu mai vreau sa vomit. Apropo am si diaree.cum sa scap de aceasta stare ce sa mananc sau daca sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| constantyna a răspuns:

Hamburgerrii sunt mancare de tip "fast-food", adica-"junk-food"(in traducere:"gunoi"), au chimicale multe, daunatoare pentru sanatate, de aceea organismul reactioneaza asa, vrea sa scape cat mai repede de mancarea asta(diaree, voma), si, in plus, nu stii daca a fost infestata cu ceva microbi(de ex Salmonele, etc), deci, exact asa se numeste ce ai tu:toxiinfectie alimentara.Doar ca daca mananci zilnic junk-food, vei face multe alte boli (de ex.:colite, pancreatite, hepatite, dislipidemie, chiar si obazitate, diabet zaharat, etc-in timp-ani de zile-)asa ca fereste-te sa mai consumi fast food de acum inainte, daca vrei sa fii sanatos! Tratament pentru ce ai acum:nu mananci o perioada scurta, pana se linisteste tubul digestiv-iei cel mult ceai de menta fara zahar, smecta e bun, un pliculet sau o jumatate de pliculet dizolvat in putina apa plata, ca sa se opreasca diareea, dar mai bine lasa sa iasa "mizeria" asta din corp, iar pentru starea de voma, daca ai varsat tot ce ai mancat, si ai scapat de hamburger, poti lua o pastila de metoclopramid, cu putin ceai sau apa.Azi mananci mai putin, si de "regim"(nu prajeli, nu acrituri, nu salam-si salamul ieftin e junk-food, nu grasimi, nu dulciuri, poti manca orez fiert in apa cu putina sare, paine "uscata" putin in cuptor-nu arsa-, niste branza de vaci degresata,). Daca "scaunul" miroase f urat si maine, are aspect "infectios", ar trebui un tratament antiinfectios(exista tratamente in acest sens, mergi cu parintii la un medic gastroenterolog sau internist sau de Boli infectioase-dupa caz-)Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai facut toxi-infectie alimentara.Trebuie tratament de la medic! Mergi la cel mai apropiat spital sau la urgente, ca nu ai alta solutie.Iti va prescrie o reteta si asa o sa te faci bine. Uneori, asemenea cazuri sunt de spitalizat! Uite si un link care poate sa te ajute in modul de alimentatie in situatia actuala:
http://www.sfatulmedicului.ro/......entara_543

| cristianorudi7 a răspuns:

Pai fast fud e f bun, mananca in continuare pana mori

| Kolp a răspuns:

Ia smecta.
Anti-diuretice, sau daca esti la farmacia de langa tine pastile de greata.
Recomandat ar fi sa vomiti tot pentru ca cel mai probabill ai facut intocxicatie-alimentara de la hamburgerul ala