| tinatinaro a întrebat:

Am mancat ieri la micul dejun ceva ce nu mi-a priit. Initial m-a durut burta si dupa am avut stari de greata. Am baut apa cu lamaie si am mancat si lamaie ca atare. Pentru ca imi era foarte rau am vomat voluntar dar tot mai simteam ca imi vine sa mai vomit. M-am pus in pat si am adormit si azi parca ma simt mai bine dar tot simt ca nu mi-e bine in totalitate. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Daca ai dureri de stomac ia un scobutil acela te va ajuta sa te calmezi, maninca pîine prăjită cu o felie de brînză si un ceai de mentă daca ai diaree, si pentru starile de voma ia prevomit sau emetiral.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu sunt de specialitate, dar când am trecut prin situații similare, am luat No-Spa și mi-am revenit automat. Întreabă la farmacie și în functie de simptome, ei îți vor recomanda câteva medicamente eficiente. Urmează indicațiile farmacistului și îți vei reveni.
Poate îți sunt de folos și sfaturile din acest link:
https://www.femeia.ro/sanatate/trucuri-care-te-scapa-de-indigestie-1785544

| JessJessie a răspuns:

In mare idea ta cu lamaia a fost buna, dar are si efecte secunda, in sensul ca azi o sa mai ai acid in stomac destul de mult. Iti recomand sa mananci chestii cat mai uscate azi: paine prajita, stixurile ajuta mult la acid, evita fructele si legumele ca sa nu iti iriti stomacul, mananca usor, iaurt ( lactate in general ) o sa te simti mai bine foarte curand. Astazi sa bei lapte sau apa minerala carbogazificata.