| iulianiuli a întrebat:

Buletin de analize
Creatina serica 1, 32
Glicemie 126
HDL 116, 2
Uree serica 44.00
Colesterol seric total 183
TGO 15
TGP 19
Trigliceride serice 84
Din ce cauza colesterolul bun (HDL) este mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Ai o problema mult mai grava cu glicemia. Mergi la un consult la diabetologie. Colesterolul acela poate avea legatura si el cu glicemia mai mare.
Asta daca ai recoltat analizele in conditii corecte, dimineata, pe nemancate. Daca sunt rezultate postprandiale, rezultatele nu sunt concludente.

1 răspuns:
| Azµre a răspuns:

Astea numei un medic ți le poate citi și interpreta cum trebuie.
Așa că du-te la medicul de familie.