| yuliansch a întrebat:

Am facut analizele anuale, iar cea care mi-a atras atentia a fost Glicemia = 175(anul trecut am avut 95). Colesterol seric=220, Trigliceride=136, ALT-TGP=26, AST-TGO=17, Creatinina serica =1.18,VSH=6, Uree serica = 37. Ar trebui sa ma ingrijoreze glicemia? Vreau sa va spun ca in ultimul timp am avut un oarecare stres mai ales in momentul recoltarii - am oroare de ace( nu stiu daca poate influenta). Fac sport in mod frecvent, nu mananc ciocolata sau alte dulciuri (decat ocazional), etc
-barbat, 36 ani, 1.80m, 87 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Glicemia e foarte mare, mult peste limita

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Cam mare la glicemie... Mergi la diabetolog.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Da, glicemia este foarte mare. Mergi numaidecit la diabetolog. Diabet nu se face numai de la dulciuri. Nici colesterolul nu e bun.

| MedRex a răspuns:

Conform IMC ești supraponderal, ceea ce explică valorile colesterolului și TRI. În schimb există ceva la nivel renal. Creatinina trebuie să fie sub 1; bine, nu că 1, 18 e mult însă ceva stă să apară acolo. Ori pietre, nisip sau de genul, ori ceva din dietă nu merge bine.
Ar fii util un control de bilanț la medicul de familie (TA, puls, un ekg ceva...)

| yuliansch explică (pentru MedRex):

Am fost la cardiolog pentru un examen complet: tensiune 13/8, puls 80, respiratia 19 (intervalul este 15-24). In concluzie, mi-a spus ca este in regula. Pe buletin imi arata ca trigliceridele trebuie sa fie mai mici de 200, deci sunt in regula(136). La ultima ecografie abdominala mi s-a spus ca am un pic de nisip. La analizele de anul trecut am avut colesterolul 240 si glicemia 95, de aceea ma intreb cum a putut creste glicemia... Intr-adevar ca mananc paine la fiecare masa, dar asta faceam si pana acum cand erau valori normale.Mai mult, am inceput sa fac sport de aprox un an, am renuntat in mare parte la dulciuri, mai ales ciocolata, nu mananc dupa ora 6-7 seara, etc De aceea ma gandesc daca nu cumva este pe baza de stres ( m-am suparat foarte tare cand am lovit masina, poate fi una din cauze...).

| yuliansch explică:

E posibil sa fie pe fond de stres? mi-am facut programare...