| anonim_4396 a întrebat:

Bun! Deci..Luni mi.am dat gaura in ureche (adica o prietena mi-a dat) cu branula, intai mi-a dat cu branula albastra (care a fost foarte subtire si nu a intrat cercelul) apoi mi-a mai dat o data cu branula gri, si mi-a curs multtttttt sange, apoi mi-a bagat cercelul (branulele au fost noi cumparate de la farmacie doar ca nu am sters cercelul cu spirt pentru ca nu am avut si le-am sters cu un servetel umed) si ieri seara am scos cercelul si s-a facut neagra gaura, probabil de la cercel ca era de tinichea apoi peste o ora iar l-am scos sa-mi pun alt cercel care l-am bagat in parfum. si azi l-am scos iar am sters gaura cu spirt si l-am bagat la loc. si acum mi-am pus unul de argint si mi-am dat cu rivanol,, dar nu vrea sa se ia negreala aia...
Ce sa fac sa se i-a negreala? Sau o sa treaca cu timpul? Ca mi-a zis tata sa nu se fi imprimat in piele si sa ramana ca un tatuaj.app mi s.a umflat urechea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sportfreak a răspuns:

1.La ce te referi cand zici ca s-a facut gaura neagra? 2.Nu te duci mai bine la un magazin de cercei ca iti fac ei gaura pentru.30-40 de lei? Ar trebui dupa sa porti cercei MEDICINALI din TITAN minim 2 sau 3 saptamani chiar o luna, dupa vei INCERCA dupa sa iti pui alt cercei, poate iti va coace urechea, poate nu, eu unul am stat cu cercel medicinal 2 saptamani si mi am pus unul normal si nu s-a infectat.

| nustiucenumesapun99 a răspuns (pentru Sportfreak):

Mama nu m.a lasat sa-mi dau gaura, deci nu am de unde sa fac rost de 40 de lei + ca pe la noi nu prea sunt magazine din astea. si de unde sa-mi iau cercei medicinali? Si cat costa?

2 răspunsuri:
| Dayuuum a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, ar fi trebuit sa lucrati mai steril daca tot ati vrut sa faceti asta. Acum eu zic sa te dezinfectezi in fiecare zi cu rivanol sau spirt si sa nu mai porti cercei o vreme, si negreala probabil se va lua cu timpul. Poti sa te dai si cu miere, are efecte antibacteriene si reduce umflaturile si in acelasi timp iti si hidrateaza zona.
In concluzie, ai grija de zona respectiva sa nu se infecteze, nu mai purta cercei si nu te ambala pentru negreala, eu zic ca se ia cu timpul, spalandu-te.