| BerarMadalina1996 a întrebat:

Buna TPU! puteti sa imi spuneti cum se manifesta apendicita? De cateva zile seara incep sa simt ca niste intepaturi in partea dreapta.Mentionez ca pot sa imi ridic piciorul la 90 de grade si atunci nu ma doare.Cand stau pe spate linistita nu ma inteapa in schimb cand stau pe partea stanga atunci iar ma ia.Am si o operatie de cezariana care din cate stiu cand se schimba vremea poate provoca un disconfort dar nu imi dau seama daca de la ea simt aceste intepaturi.Anul trecut tot prin perioada asta am avut niste dureri in partea dreapta si in urma unei ecografii am aflat ca am o piatra la rinichi mai maricica si am urmat un tratament. Oare ce ar putea fi acum? Alte simptome nu am in afara faptului ca atunci cand ma inteapa ma panichez si mi se face rau(greata).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dureri de burta in partea dreapta sau stanga, foarte jos, la incheietura piciorului si doare foarte tare, tot timpul.
Intepaturile de burta in zona aceea pot fii de la cezariana, la tine.

| sierra1 a răspuns:

"cum se manifesta apendicita?"

câteva simptome:

Durerea abdominala:
lipsa poftei de mancare este prezenta aproape intotdeauna.
greata
varsaturi
constipatie
diaree usoara
febra moderata (intre 37, 5 °C si 38, 5 °C)

| mi25 a răspuns:

Eu am fost operat de apendicita in momentul cand am avut peritonita.
Inainte de aceasta, cu cateva luni, am simtit intepaturi in patea dreapta - jos a burtii. La inceput mai rare, apoi mai dese. Cu 12 ore inainte de operatie am simtit dureri in toata burta, incat nu ma puteam intoarce in pat. M-a dus la spital cu salvarea si m-a bagat imediat in sala de operatii.
Ceea ce spun neofitii care au postat inaintea mea sunt simptomele unei apendicite acute infectate, aproape de piritonita.
Pentru documentare citeste aici: https://www.medicover.ro/......,166,n,285