| anonim12345678900734269864 a întrebat:

Buna!
Aceasta intrebare le este adresata mai mult fetelor si femeilor care stiu despre ce vorbesc.
Am 13 ani si jumatate si inca nu mi-a venit primul ciclu.Am sanii destul de dezvoltati, par pubian de vreo 2 ani, axial la fel si niste scurgeri vaginale.Pana acum aceste scurgeri fusesera alb-galbui,dar de vreo saptamana ma doare burta,spatele,capul uneori si partea de jos a burtii(spre ovare).Si azi am avut si o usoara scurgere maronie, dar foarte putin.Mai am si o anume indispozitie in ultima vreme,nu am chef de nimic.
Credeti ca e posibil sa mi se apropie primul ciclul menstrual? Daca da, imi puteti spune cum imi dau seama cand mi-a venit? Adica ce se intampla mai exact in momentul in care-mi vine.

Multumesc si dau funda celui mai serios si util raspuns. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Da este aproape sa iti vina menstruatia.
1. Scurgerile maronii aparute inainte de menstruatie

Acest simptom poate fi cauzat de:

- daca esti in perioada ovulatiei, o scurgere colorata este normala si nu trebuie sa intri in panica nici daca te confrunti cu unele crampe. De obicei, in functie de ovarul care elimina ovului in luna respectiva, vei simti un mic disconfort in partea stanga sau in cea dreapta;
Este de pe un site. Probabil iti va veni peste ~1saptamana. (fetele nu se prea ingesuie sa raspunda la intrebari dintrastea)

| anonim12345678900734269864 explică (pentru danutzu96):

Deci sigur nu ar trebui sa ma ingrijorez in privinta scurgerilor maronii, da?

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim12345678900734269864):

Nu trebuie sa te ingrijorezi. Sunt normale.

| anonim12345678900734269864 explică (pentru danutzu96):

Ok,mersi ^^

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa se intample? O sa curga un pic de sange

| anonim12345678900734269864 explică (pentru suntserios):

Nu ma refeream la asta.
Cine vrea sa imi raspunda corect si decent bine, cine nu, sa-i fie de bine.

| suntserios a răspuns (pentru anonim12345678900734269864):

Pai cum altfel crezi ca iti dai seama? crezi ca primesti un sms? sau?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată/femeie;)

Cel mai probabil, aceste scurgeri maronii reprezintă începutul primei menstruaţii :)

Nu ai de ce să te îngrijorezi, este NORMAL ca menstruaţia să-ţi vină la vârsta asta.
NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când ar trebui să-ţi vină menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.
Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă :
http://bi.gazeta.pl/im/50/eb/f1/z15854416Q.jpg

http://www.superdrogeriakozmetika.sk/......ight_7.jpg

Toate cele bune!

| Tinna666 a răspuns:

Da,iti vine primul ciclu si nu trebuie sa iti faci griji.iti vei da seama ca ti-a venit cand vei avea o scurgere de sange.trebuie sa mergi la baie,sa te speli bine,sa iti pui o pereche de chiloti curati pe tine si un absorbant(iti recomand cele de la bella, sunt mai subtiri si absorb mai bine de cat always, cel putinasta cred eu).e normal sa ai stari aiurea, sa te doara burta si sa ti se umfle sanii. daca durerile sunt insuportabile poti lua o pastila calmanta si iti poti pune o sticla cu apa calda pe burta.

Inca ceva, am auzit fete care spuneau ca ele in timpul ciclului nu se spala ca cica le-ar opri ciclul.o mare prostie! trebuie sa te speli in fiecare zi si sa iti schimbi cat de des e nevoie absorbantele

| anonim12345678900734269864 explică (pentru Tinna666):

Multumesc mult, m-ai ajutat :*
Tu cum i.ai zis mamei tale ca ti.a venit?

| Tinna666 a răspuns:

Eu nu am avut cui sa ii spun sad ai mei sunt divortati de multi ani si eu am ramas cu tata si de mama nu mai stiu nimic...dar cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu mama ta happy uite de exemplu o poti intreba ce poti face cu durerile de burta si sa ii spui ca ti-a venit ciclul si nu sti ce ai de facut in privinta asta happy nu trebuie sa te jenezi, orice mama asteapta ca la varsta asta fiica sa sa ii ceara ajutorul kiss

| AndAndree a răspuns:

Esti aproape de momentul important al pubertatii a fetelor. Deci nu-ti fa griji. Eu am 10 ani sanii dezvolatati si par pubian. Momentul va veni cand corpul tau este pregatit