| Valentinay a întrebat:

Bună. Acest subiect e foarte important pentru mine și chiar nu vreau sa se facă mișto. Am 15 ani, în doua luni fac 16 și am menstruație de la 11 ani. Niciodată nu a fost regulata, îmi întârzia o saptamana cam asa, dar apoi venea. Anul trecut am patit sa îmi intarzie o luna și după sa imi vina, dar acum deja întârzie de doua luni și ceva și mi-e frica sa nu am ceva. Menționez ca nu mi-am început viata sexuala. Dacă știți ceva remediu sau ceaiuri va rog sa-mi spuneți. Ma îngrijorez super mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT si asta este caracteristica lui, sa vina cand vrea el.

Pe lumea asta sunt doua tipuri de ciluri menstruale, AMBELE fiind NORMALE si la fel de sanatoase!

- Ciclul de tip REGULAT este un ciclu care vine intotdeauna la fix acelasi numar de zile, luna de luna.
- Ciclul de tip NEREGULAT este un ciclu perfect sanatos si normal, care vine in zile diferite, cu inatrezieri sau unroi mai devreme, in zile aleatoare, uneori succedandu-se la cu intarzieri de cateva zile, cateva saptamanis au venind la cateva luni.

Din nefericire asemenea cicluri se regleaza numai daca iei pastile sinstetice zilnice, care sa le forteze sa vina fix la acelasi numar de zile, dar cand ai incetat pastilele, ciclul vine tot acnd vrea el, cu iantarieri.

Pentru acest lucru si pentru ca nu sunt sanatoase medicamentele sintetice hormonale, femeia este lasata in pace cu acest tip de ciclu neregulat, pe care il va avea asa toata viata ei, pana la menopauza.

Singurul inconvenient este cand isi va incepe viata sexuala sa fie foarte atenta si sa foloseasca intotdeauna prezervtaiv, fiindca nu se poate tine nici un feld e calendar sau aplicatie, care sa-i ghiceasca ei urmataorea menstruatie sau data ovulatiie si perioada fertila.

Dupa cum vezi, tu faci parte din cealalta jumatate din femeile lumii, cu ciclul de tip neregulat, perfect sanatos si perfect normal. va trebuii sa fii foarte atenta pe viitor la protectie cand iti vei incepe viata sexuala dar poti functiona perfect normal si perfect sanatos cu acest ciclu asa cum l-a avut si mama ta si bunica ta si jumatate din femeile globului astuia.

sanatate multa!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cel mai bun remediu (tratament) ți-l poate recomanda doar un medic.

| dullcat a răspuns:

Buna. Daca menstruatia nu apare pentru o luna nu e neaparat de ingrijorat, fiindca se mai intampla.Am patit si eu.Insa daca vorbim de 2 luni, si se intampla de mai multe ori pe an, ar trebui o vizita la medic.Pentru sanatatea sistemului reproductiv e sanatos ceaiul de merisoare sau cel de cretisoara.Insa cel mai probabil la tine porneste din interior, in legatura stransa cu hormonii, deci ceaiurile nu vor ajuta.

| Freya1 a răspuns:

La varsta ta se poate întâmpla asta si sa nu fie o problema.Dar în acelasi timp nu ar fi rău să consulți un medic.
Nu trebuie sa ai rușine, dacă mergi din timp poți sa rezolvi o probleme ce mai târziu poate sa se agraveze.

| Pitacupaine1 a răspuns:

Bunăhappy nu trebuie să-ți fie frică chestia asta poate fi și de la metabolism sau daca ți ai schimbat felul în care trăiești adică să zicem că nu prea faci sport și dintr-o dată faci mult efort chestia asta contează și atunci când nu ești pe Red sau mai bine ar fi să-ți faci niște analize pentru a vedea dacă ai vreo problema sper să îți fi fost de ajutorhappy