| Youdontgetmehighanymore a întrebat:

Poate întârzia a doua menstruație după Prostinor 2?

Înainte de toate, menționez ca am avut dereglări hormononale, chiar si o operatie de chist ovarian. În urma cu o luna (23 martie) am luat Prostinor 2, am urmat indicațiile.

Menstrutia mi-a venit pe 2 aprilie. (În martie a fost pe 4, diferența fiind relativ mica), adică am avut menstruație normala. Luna aceasta ar fi trebuit să îmi vina pe 30 (conform aplicatiei Flo), însă este a 4 a zi în care întârzie.
Pastila este cauza? Nu am avut niciun contat sexual neprotejat de la utilizarea pastilei. Exista risc sa fiu însărcinată? Nu am niciun fel de simptom. Menționez, de asemenea, ca perioada aceasta sunt foarte stresata cu bacalaureatul, iar viata sexuala mi-am început-o de curând. Aștept răspunsuri de la persoane care au trecut prin aceeași situație. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca menstruatia nu a pornit la data asteptata si probabil ca nici nu va porni inca multe luni de acum incolo dupa o perioada preconizata. Este foarte posibil ca menstruatiile sa porneasca pe neasteptate dupa trecerea a doar 2-3 saptamani, sau sa ''intarzie'' cu lunile (2-3 luni sau si mai multe). Aceasta situatie se datoreaza faptului ca ai procedat cel mai probabil in mod IRESPONSABIL fiindca ai folosit acele 2 pastile blestemate si nenorocite fara indicatie expresa de la medicul ginecolog si din cate se pare din descrierea ta reiese ca le-ai folosit si INUTIL/FARA ROST in perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual, adica in momentul in care formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBILA. Hormonii sintetici proveniti din aceste pastile nenorocite NU provoaca nici un fel de simptome de natura fizica sau medicala, provoaca doar dereglarea masiva/grava a activitatii hormonale care la randul lor provoaca dereglarea imprevizibila a ciclului menstrual. Menstruatia poate sa porneasca peste o zi, peste o saptamana, peste o luna, sau candva in miez de vara. Durerile de cap vor fi cele mai grave si insuportabile simptome ce se pot manifesta in lunile urmatoare. Multa sanatate! ca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce ai luat Postinor iti este dat tot sistemul hormonal peste cap, timp de 6 pana la 12 luni. Ciclul menstrual nemaivenind la acceasi perioada ca inainte, ovulatia producandu-se aleator si sarcinile pot apare chiar si pe menstra.

| Youdontgetmehighanymore explică (pentru Violleta2022):

Dar este posibil sa nu îmi vina luni de zile? Îmi întârzie deja de 6 zile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Youdontgetmehighanymore):

Da, este posibil sa nu-ti vina luni de zile, tocmai pentru ca ai luat acea bomba hormonala "postinor".
O asemenea pastila se ia odata in viata, pentru ca face extrem de mult rau in corp. Inca nu se cunosc bine toate efectele sale secundare, dar dereglarile hormonale masive sunt deja confrmate, iar sub semnul intrebarii, se pune chiar cancerul.
In situatia in care te expui unui asemenea risc masiv de boala, de ce nu folositi prezervativul? Nu musca, nu strange, nu doare, nu are efecte secundare pentru nici unul si costa enorm de putin, pentru beneficiile masive pe care le aduce folosirea lui.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu ai avut contact sexual neoprotejat nu exista nici un risc de sarcina, s-ar putea sa iti vina zilele astea, cauza intarzierii find o dereglare hormonala.