| anonim_4396 a întrebat:

Buna, acesta e un subiect mai mult pentru fete. deci mie mi-a venit menstruatia in mod normal acum o sapt jumate (de obicei e mai abundent si tine vreo 6 zile dar acum curge super putin). De atunci incontinuu o zi ba am si in ziua aia super putin si alta zi nu am deloc. Faza ciudata e ca ma tine mult (aproape 2 sapt) si am scurgeri minuscule si rare. (precizez ca am 16 ani) Am zis sa mai astept sa vad daca va mai continua tot asa dar daca persista cred ca ar trebui sa-mi fac un control desi mi e cam rusine, nici nu stiu daca e grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa ai menstra pentru 2 saptamani.
Indiferent cat iti este de rusine, trebuie sa mergi la ginecolog pentru a lua din pripa orice problema hormonala a aparut, pana nu incep dereglarile masive.

| ABCD122 a răspuns:

Asa ceva am avut si eu la 14 ani, însă ma ținea maxim o săptămana.
Eu zic sa-ti faci un control in caz de orice.

| Simonasimona1992 a răspuns:

E normal ca menstruatia sa fie neregulata si haotica la inceput. Se va regla in timp, oricum.
Ca sa fii tu linistita, poti merge la un control ginecologic. In cazul in care exista un dezechilibru hormonal sau o problema functionala, medicul te va ajuta.
Nu e nici o rusine, stai linistita. Toate fetele trec prin asta.

| Meow230 a răspuns:

Poate sa fie o dereglare hormonala..nu te ingrijora prea tare. Stresul alimentatia raceala si stilul de viata in general poate afecta ciclul menstrual. Dar totusi du-te la un medic ginecolog. Nu-ti fie rusine. Imagineaza-ti ca persoana aia a mai vazut o gramada de persoane goale