| Sofiathegirl a întrebat:

Daca mi-a venit menstruatia de doua ori in aceasta luna la interval de 28 zile e vreo problema? Si daca de obicei menstruatia ma tine 6 zile, acum in a 3 a zi curge foarte putin.Care sa fie problema? Tin sa precizez ca in prima zi de menstruatie am avut un contact sexual protejat, asta sa fie cauza pentru care curge mai putin si sa dureze mai putine zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca lungimea ca numar de zile (28) a ciclul tau menstrual este mai mica decat numarul de zile (30/31) a majoritatii lunilor calendaristice, este absolut logic si normal ca din cand in cand sa inceapa 2 menstruatii intr-o anumita luna. Daca prima zi de menstruatie incepe intruna dintre primele 3 zile ale unei luni care are 31 de zile, in acel caz ciclul se termina cam tot intruna dintre ultimele 3-4 zile ale lunii si va porni in mod absolut logic si normal o a 2-a menstruatie. Iar in privinta numarului zilelor de sangerare menstruala, trebuie sa stii ca numarul lor poate sa varieze cu 1-2 zile in +/- de la un ciclu menstrul la altul, fara ca acesta modificare a numarului de zile sa aiba vreo importanta sau relevanta. Din cauza unor posibile si probabile modificari ale activitatii hormonale, dezvoltarea endometrului ca si marime sau grosimi ori volum al tesutului, poate suferi modificari destul de mari de la o luna la alta si din acest motiv si cantitatea de sange menstrual rezultat in urma destramarii endometrului va fi fie mai mic sau mai mare. Si in functie de cantitatea de sange menstrual rezultat si numarul zilelor de sangerare/menstruatie poate sa creasca sau sa scada. Astfel ca NU are rosta sa ai vreun motiv de ingrijorare. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Nilson a răspuns:

La cate zile ai vrea sa-ti vina?
La 28 in pl m.

| Maria696 a răspuns:

Nu stiu sigur ce sa iti raspund, dar ar fi cel mai indicat sa te duci la un doctor ginecolog

| Tikkix a răspuns:

Înseamnă ca perioada ta menstruala este de 28 de zile. Nu e nimic in neregula.
Iar fluxul de sânge este influențat și de nivelul de stres/secreții hormonale. Stai liniștita, dar daca ești chiar îngrijorată îți recomand sa mergi la un control.

| Sofiathegirl explică (pentru Tikkix):

Nu poate sa fie menstruatie falsa?