| Nico1978 a întrebat:

Mi-am prins degetul la mașină și s-a umflat, oare trebuie scoasă unghia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune gheata pe el sa se dezumfle
Daca unghia nu este smulsa nu ai de ce sa o scoti, se poate invinetii sub ea, dar nu va cade, ceea ce este bine.

| relian a răspuns:

Nu scoti nimic, daca va cadea, o sa cada cand ii va veni rindu, Tu nu faci nimic, stai asa, o sa treaca umflatura, unghia doara daca este neagra, atunci da va cadea, dar va cadea ea singura cand va creste, adica cresterea noua va impinge partea vinata si cand ajunge stiu si eu cit va cadea, nu ai de ce sa iti faci griji, o sa creasca alta la loc.

Daca unghia nu este vinata ca si culoarea, atunci nu o sa fie problema sa cada.

| blackann a răspuns:

Nu "scoti" unghia, cel mai probabil se va invineti si cade singura, odata ce incepe sa creasca alta dedesubt.

Mi s-a intamplat de minim 5 ori in copilarie, nu ai motive de panica.

| IceRope a răspuns:

"Medic-ul" ce spune?