| anonim_4396 a întrebat:

Acum 5 zile mi-am facut pentru prima data gauri in urechi(facute in idm cu pistolul). Pana acum le-am ingrijit doar cu cremă de galbenele si totul a fost ok, dar azi dimineata lobul urechii drepte s-a umflat destul de rau(nu curge niciun lichid si nici ureche nu este rosie), si este si vizibil diferit fata de lobul cealalt. Am dat cu baneocin dar nu am vazut vreo diferenta. Cu ce as putea trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spală locul respectiv, cu apă și săpun. Pe urmă, ține o compresă cu apă rece, umflatura se va retrage, în câteva ore. S-ar putea, numai mâine.
Poate ai făcut o reactie alergică la un metal, pe care l-ai pus în ureche. Ori, poate, la crema respectivă.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Bună,am pățit exact aceeași chestie ca și tine acum 3 ani, doar că îmi făcusem în aceeași zi 2 găuri într-o ureche, la fel mi s-a umflat lobul urechii și s-a și învinețit.Nu am știut cu ce să o tratez, mi-am mai scos cerceii medicinali,(ceea ce nu trebuia neapărat să fac, pentru că în mod normal, trebuie ținuți minim o săptămână, după care ți-i poți schimba cu alții) și mi-am șters zona cu spirt.În maxim 5 zile mi-a trecut.De baneocin auzisem și eu atunci, dar nu am putut ajunge să-mi iau.
Stai liniștită, trece de la sine, nu te ține mai mult de câteva zile.
Numai bine.

| dreaku a răspuns:

Cu o vizita la doctor.

| Andpmand a răspuns (pentru dreaku):

Pana ma programeaza doctorul pentru consult se vindeca si gaurile.