| Noname_6326 a întrebat:

Bunahappy! Acum aprox. un an mi-am facut un control oftalmologic si mi s-a spus ca trebuie sa port ochelari : dioptriile -1, 25 si -1, 00. I-am purtat doar cateva saptamani cred si apoi numai.Acum vreau sa imi schimd lentilele si sa-i port, insa nu stiu daca mi-au crescut dioptriile si catstraight face Daca stiti, ajutati-ma si spuneti-mi cat credeti ca mi s-au modificat dioptriile.Eu cu lentilele care le-am facut acum un an vad bine, la fel ca acum un an, insa nu sunt sigura daca trebuie sau nu sa le schimbstraight face FUndaaa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BlackNights a răspuns:

Pai cel mai bine e ca inainte sa iti schimbi lentilel sa iti mai faci un control. doar asa afli sigur, cresterea dioptriilor difera de la caz la caz

| Mihaela_2645 a răspuns:

E indicat sa ne facem un consult oftalmologic periodic, asa ca mergi la oftalmolog. E posibil sa nu-ti fi crescut diopriile, deoarece dupa 21 de ani stiu ca nu mai cresc, decat daca e ceva ereditar. Eu te sfatuiesc sa ai grija de problemele cu ochii. Iti spun din proprie experienta. Am lasat si eu sa treaca timpul fara sa merg sa-mi schimb ochelarii si au intervenit niste probleme, iar acum merg periodic la consultatie.