| anonim_4396 a întrebat:

Acum aproximativ 6-7 zile m-am trezit dimineata cu o usoara durere in gat. Am luat Faringosept insa durerea era din ce in ce mai mare. Am mers la medic unde am fost diangosticata cu Amigdalita pultacee si am mers direct pe antibiotic, Zinnat de 500 odata la 12 ore. Au trecut 4 zile de cand iau antibiotic insa durerea este din ce in ce mai mare. Mentionez ca am febra 40. Stie cineva un remediu natural pentru dezinflamarea amigdalelor sau pentru aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă ţi s-a prescris un antiseptic local pentru durerea de gât...

Pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.

2 răspunsuri:
| R0BERTT a răspuns:

Oua crude!

| Oanapisipisi a răspuns:

A avut si mama o chestie de genul asta. ea a trebuit sa se opereze.