| Loonathicc a întrebat:

In urma cu o luna si ceva am facut amigdalita cu puroi in gat, febra mare (39.5), dureri puternice in gat, tuse. Am fost la medicul de familie si mi-a dat tratament cu antibiotic o saptamana. Dupa saptamana de tratament a fost totul ok timp de 2 saptamani, pana mi-au aparut din nou pete albe pe amigdale, fara febra sau durere. Am fost la alt medic generalist si mi-a dat din nou antibiotic 5 zile. Mi-au trecut punctele albe din gat tot asa, pentru 2 saptamani cand mi-au aparut iar (joi), dar astazi (duminica) au trecut de la sine. Ar putea sa nu fie infectie? Nu ma simt rau deloc si nu am avut nici febra sau durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Am mai zis-o cu alta ocazie, medicii astia habarnisti care dau antibiotic fara a se face un exudat sunt praf.
Fa un exudat si cere antibiograma, doar asa vei sti daca ai in gat un microb (bacterie) si tot acolo vei obtine la ce antibiotic este ea vulnerabila, ca daca tot ii dai cu antibiotice asa dupa ureche, acei microbi nu fac decat sa capete imunitate, iar pe viitor nimic nu va mai face fata.
Deci exudat si antibiograma! Este cuprins in acelasi test si se face dimineata pe nemancate, fara a te spala pe dinti (pentru ca poate da fals pozitiv/negativ) la orice clinica particulara ce detine si laborator de analize, sfatul meu sa alegi o clinica buna!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, de la o infecție.
Iar infecția este de la scăderea imunității.
Iar scăderea imunității este de la consumul de multe dulciuri.