| Necunoscuta112 a întrebat:

Abia de am gasit puterea sa scriu intrebarea.Ma doare foarte rau maseaua dureri insuportabile.Am o masea care nu e cariata dar mia mai ramas o bucata din dintele de lapte si bucatica de dinte este cariata.Nu pot sa o scot pentru ca nu stiu sa va explic este bine infipta in gingie si gingia acoperra si putin din bucatica.Am luat nurofen nu ma lasa deloc.Nu vreau sa ma duc la dentist am o frica de mor.Va rog vreau repede un raspuns...Am mancat la ora 2 o prajitura si de atunci ma doare incontinuu am incercat sa dorm nu pot.Precizez ca am 11 ani aproape 12 si nu cred ca pot lua aulin sau pastile de genu.numai pot plang de durere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te-ar ajuta aproape cu nimic un antiinflamator sau un antialgic la o durere atat de mare, este obligatoriu sa mergi la stomatolog. Cand te va durea cu adevarat tare, vei uita de frica de medic si vei face ceea ce este necesar. pana atunci, nu mai plange, ca iti faci mai mult rau. Ia o jumatate de paracetamol si discuta cu parintii tai acre vor sti, mai bine ca tine, ce trebuie sa faci.

| PeFuga a răspuns:

Daca e asa cum spui tu, atunci trebuie sa mergi la stomatolog. Iti da cu un spray cu anestezic si cu un cleste special desprinde ciotul ramas acolo. Nu are ce sa te doara pentru ca dintele de lapte nu mai are nerv. Daca stai acasa si plangi de durere nu rezolvi nimic, nu cade singur...