| Al999 a întrebat:

Sper sa ma puteti ajuta cu o problema.
Intr-o zi m-am dus cu o masea cariata la un dentist, mi-a curatat maseaua si a omorat si nervul.
Insa nu mai m-am dus sa mi-o si plombeze si am stat cu ea asa.
Dupa cateva zile maseaua s-a crapat in doua pana jos la gingie.(una dintre bucati se si clatina)
Ce ar trebui sa faca dentistul in aceasta situatie si cat m-ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia asta nu exista decat 1 singura solutie: sa ti-o scoata!
Faptul ca nu te-ai dus sa ti-o plombeze, ea fiind deja fragila, a determinat spargerea ei si acum trebuie scoasa.
Costul depinde de dentist!

| Andwta a răspuns:

Ori ti-o scoate ce a mai ramas din ea si sa iti puna provizoriu. La mine a pus provizoriu si apoi un " cui de argint " ( 130 lei ) si trebuia sa mi-o imbrace, dar nu am mai mers. Dentistu poate sa ti-o repare sau sa o scoata, s-ar putea sa ti-o repare.

| vegeta a răspuns:

Tiar trebui sa tio plombeze si sa tio imbrace sa iti puna o alta masea peste cea care o ai acum asta ca sa fie cam toata viata acolo... ca si costuri depinde 100-200 da e aiurea sa presupui un pret ca el stie medicul cat ss iti ea...

| Porumb_Mihai_1995 a răspuns:

Se face extractie.