| Zoya333 a întrebat:

acum ceva timp am facut candidoza, am fost la ginecolog, am facut analize si antibiograma(sau cum se numeste laughing ) care a iesit sensibil la clotrimazol...si mi-a dat niste ovule care erau albe cand se topeau pareau un algocalmin sau o pastila pisata...

mi-a revenit iar aceasta infectie dar numai stiu cum se numesc ovulele. stiti cumva niste ovule asemanatoare?
daca le caut pe google poate imi dau seama daca sunt alea sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azre a răspuns:

Clotrimazol pastile vaginale sau poți lua canesten gyn dar costă 40 de lei.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi IAR la ginecolog, poate fi alt microb de data aceasta ( e nevoie de alt test de secreţie şi altă antibiogramă )!

Altfel, te vei alege cu o candidoză RECIDIVANTĂ/cronică, în situaţia în care NU o tratezi corect.

Toate cele bune.

| wolder a răspuns:

Eu zic sa mai vizitezi un alt ginecolog sa vezi si parerea lui. Cred am si eu candidoza, dar e doar o presupunere. poti sa-mi vorbesti mai multe despre simptome, despre cum se fac analizele acelea etc? Multumescbig grin

| Zoya333 explică (pentru wolder):

Poi candidoza se manifesta printr-o secretie abundenta si branzoasa... poti avea si mancarimi (eu nu am avut) Mergi la ginecolog, acolo te dezbraci si iti ia un pic din scretie sa o trimita la analize :* iti da rezultatele peste cateva zile si evident un tratament. Dar sunt multe infectii care se aseamana cu candidoza, ar trebui sa faci un test de secretie.