| Joltedoru a întrebat:

Am o problema si caut un raspuns:am o rana mica vaginala si o infectie vaginala.Am fost la ginecolog, mi-a facut ceva analize si am facut tratament 3 luni cu ovule si nu mi-a trecut.Aceasta mi-a zis ca nu se poate trata si mi-a propus sa ard rana pentru ca infectia dispare dupa ce ard rana si nu stiu ce sa fac, ma puteti ajuta? Cunoastetii ceva tratament pentru infectie si rana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rana pe col care nu se vindeca in 3 luni de tratament este cu siguranta precanceroasa si determinata de infectia HPV. Cauterizarea (arderea) este singurul tratament minim invaziv care te poate ajuta. Nu iti va vindeca infectia si nici nu iti va scadea riscul de a face alta leziune precanceroasa, doar va impiedica actuala leziune sa evolueze spre cancer. Daca nu vrei cauterizare, iti ramane doar interventia chirurgicala (inlaturarea zonei afectate din col sau a colului in intregime daca ai copii si nu iti mai doresti). Fa-ti obligatoriusi fenotipare HPV pentru a afla cat de cancerigena este tulpina cu care esti infectata. Asa vei putea stabili, impreuna cu ginecologul un calendar de consultatii (la 4 luni sau la 6 luni) care sa te ajute sa depistezi toate leziunile care vor mai aparea in stadiul precanceros si sa le impiedici sa se transforme in cancer invaziv.

| Lexus28 a răspuns:

Doamne fereste, indiferent ce ai avea doctorul trebuia sa iti dea mult mai multe solutii de atat. Parerea mea e sa mai incerci o data, de data asta la altcineva. Nu ciuli urechile la tot felul de sfaturi "pentru acasa" ce ti se vor da pe aici. Noi nu stim prin ce treci tu, nu suntem specialisti si nu trebuie sa asculti ponturile pe care ti le vand niste nepriceputi. Du-te, te rog, si consulta un alt doctor; fa-ti o ecografie transvaginala pentru a stabili daca exista probleme la interior mai grave decat s-ar simti la un simplu consult. Intreaba-l pe doctor daca e cazul sa iti recolteze si o proba de secretie, sa vada astfel de ce natura e. Am impresia ca doctorul tau nu te-a ajutat in totalitate. Mai incearca. De unde esti?

| Alex_1486 a răspuns:

Ai belito

| danyelaionela a răspuns:

Am facut si eu tratament cu ovule in urma unui control ginecologic. Pot spune ca am terminat tratamentul si in continuare simptomele au fost prezente dar am mai luat niste antibiotic si mi-a trecut peste un timpwinking