| AndreeaSimonN a întrebat:

Bună. Acum doua zile mi-am scos o măsea. Și acum ma trezesc noapte din somn cu o durere foarte mare în locul acela unde am avut extracția. Este normal sa ma doară asa de tare după doua zile?
Menționez ca i-au și antibiotic mâine e ultima zi și îl voi termina. Eu mi-am mai scos masele dar niciodată nu m-a durut în halu asta ca și acum. Ma trezește din somn aceasta durere insuportabila... Asa ma durea măseaua când o aveam acolo înainte.
Vă rog ajută-mă cu ori ce sfat, ce as putea face? E normal sau nu sa ma doară asa? Cel mai bun răspuns fundă din partea mea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Te doare pentru că în prima fază a vindecării osoase, apare, de fapt, un proces inflamator, care se manifestă și prin durere. În realitate, durerea resimțită variază de la un pacient la altul, fiind în strânsă legătură și cu gradul de sensibilitate al fiecărei persoane. În mod normal, durerea resimțită este medie spre ușoară și poate fi ținută sub control sub administrarea unor medicamente antialgice obișnuite.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul care ti a scos maseaua sa vada ce ai acolo, sau fa o radiografie panoramica la dantură, ca pe radiografie medicul va vedea ce anume ai de te doare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Clătește gura cu apă, poate că au pătruns resturi alimentare.
Si verifică, poate că te doare măseaua de alături. De obicei, și cariile astea, se cam extind la măselele alăturate, dacă nu sunt tratate la timp.

https://www.romedic.ro/de-ce-doare-locul-extractiei-0P34421