| laneandreea a întrebat:

acum jumatate de ora m-am pus la somn si tot simteam ca ma înțepa inima si imi era rau asa ca m-am gandit sa-mi iau tensiunea... Aveam 14 cu 9. Ce as putea sa fac ca sa-mi revin. Mie prea frica sa ma culc sa nu crească mai tare. Pana acum nu am avut probleme cu tenisunea. Ps pe la 18 jum am băut 2 cafele si 1 pahar de cola stiu ca a fost o prostie din partea mea dar avem de invatat si eram mort a de obseal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand nu asculta de tot ce zic astia pe aici... Am vazut ca cineva ti-a zis sa bei apa. Sigur, mai baga si o cafea cu sare si sigur iti scade tensiunea...
In al doilea rand sa te linistesti, tensiunea nu creste in somn iar intepaturile nu au fost la inima, inima nu "intepa", durerea de miocard are alt caracter, nu de intepatura. Pe tine te-a intepat cel mai probabil un nerv intercostal, te-ai speriat si pe baza sperieturii ti-a crescut tensiunea. Daca ai mai baut si cola si 2 cafele tensiunea aia e perfect normala. Nu stiu nici ce tensiune ai tu de obicei, ca daca de obicei ai 13-8 si acum ai avut 14-9 e una, dar daca de obicei tu ai 10-6 si acum 14-9 e alta.
Multa sanatate.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cafea plus cola... normal asa i?)))))

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tensiunea de 14/9 se incadreaza inca in limitele normale, dupa consumarea a 2 cafele si cola.
3 reguli sunt la masurarea tensiunii:
1. Raportul intre cele doua valori masurate trebuie sa fie 3/2. In caz de rapoarte 2/1 sau mai mare, respectiv valori prea apropiate (constatate la inca 1-2 masuratori repetate) se cheama urgent salvarea si/sau un personal medical calificat aflat in apropiere, iar bolnavul sa stea relaxat, nemiscat pana la sosirea medicului.
2. Valoarea mare de la masurare sa nu depaseasca 160, iar cea mica sa nu fie sub 70. In caz contrar se cheama medic, ca la (1)
3. Aceasta regula este valabila mai ales la tensiometre de antebrat, electronice (care dau valori informative):
- Daca masuram valori anormale (ca la 1 sau 2), trebuie indepartat tensiometrul, dupa care repozitionat atent si repetata masuratoarea.
- Trebuie stiut ca, aceste tensiometre pot da indicatii eronate daca bateriile sunt descarcate! Bateriile uzate nu mai au putere sa creeze presiunea necesara masurarii corecte.
- Ca urmare, daca doua masuratori indica valori suspecte, sa repetam masuratoarea si dupa schimbarea bateriilor cu unele noi!
- Abia atunci sa apelam la salvare, daca indicatiile se mentin in afara limitelor normale si dupa a treia masurare!

Sanatate multa!

| cristimihailov a răspuns:

Cand nu vei mai bea cafea si cola, nu vei mai avea nici tensiune...

Nu poti decat sa astepti.

| Stropdeploaie a răspuns:

Bea multa apa.
Data viitoarea nu mai consuma cafea! mai ales plus Cola care si ea contine cofeina in stare pura!
Sunt curios cati ani ai... daca ai sub 18 ..cum ai avut curaj sa bei doua cafele.dar cum le ai baut asa una dupa alta? dar ce vroiai sa te sinucizi? atit de importante sunt temele mai mult ca viata ta?!

| laneandreea explică (pentru Stropdeploaie):

Am peste 18 ani si nu am avut ce face... chiar trebuie sa învăț si n-am mai dormit bine de câteva zile bune...si nu am avut alta optiune si de obicei nu beau cafea dar acum eram prea stresata din cauza invatatului

| CosmiinTezeu a răspuns:

Ai palpitati. Incearca sa respiri normal si sa consumi ceva dulce de preferat miere de albine sau in lipsa acesteia apa cu zagar

| ubhgyfytddtfhfgdf a răspuns:

Data viitoare mănânci ciocolata si bei ceva răcoritor. cum ar fi energizant dar atenție dacă ai probleme cu inima nu consuma energizantul. dar acum nu stiu cum trebuie sa îți scadă tensiune. caută pe net. si mai ușor cu cafeina

| urseyul a răspuns:

Tensiunea 14 cu 9 este un pic crescuta dar, atat timp cat ai baut cafea si cola se intelege cauza cresteri. Te sfatuiesc sa renunti de tot sau cat de mult poti tu la bauturile bazate pe cofeina, sau o sa ai probleme asemanatoare tot timpul.

| Silviu_Munteanu_1995 a răspuns:

Sună la ambulanta si spune-le ce ai făcut și ce-ți recomanda!