| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Buna.
Acum o luna am fost la dermatog, pentru probleme cu parul.
Pe scurt mi s-a rarit foarte tare parul in ultimele luni si daca il tin mai mare (sunt baiat), pana pe la nas si cu middle part, mi se vede foarte evidentiata cararea de pe mijloc. Inteleg ca trebuie sa se vada intr-o oarecare masura, dar e prea evidentiat, se vede efectiv scalpul.
Mi-a spus ca nu e grav, iar daca iau Revisan 30 zile imi va trece, o comprimata pe zi. Practic parul crescand la normal. Sunt in ultimele zile de luat pastile si nu se vede absolut nicio diferenta. M-am tuns foarte scurt, am taiat vreo 10cm din par, aproape de periuta. Ce sa fac?
Este normal ca la dus sa imi cada par? Nu cade exagerat de mult, dar estimativ par a fi cam 30-40 fire pe dus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

30-40 de fire sa cada la dus? pai pe zi trebuie sa pice undeva intre 50-100 chiar 100 si ceva ca sa fie o cadere normala, tu te incadrezi la cadere normala daca nu pica accentuat si in restul zilei excesiv. Par rar inseamna efectiv zone chele, fara par, ala e par rar, tu poate ai parul subtiat, de obicei la barbati rarirea parului se face in parti la funte si in crestet, tu spui ca se vede carerea, inteleg perfect la ce te referi tu ca se vede scapul printre firele de par, depinde foarte mult de textura lui si cat de gros e firul, la majoritatea oamenilor chiar daca au parul des si il tin in anume fel sunt portiuni unde se vede scalpul putin, ia incearca sa-l aranjezi, sa-l pieptani pe toata suprafata scalpului sa-l asezi sa vezi daca mai observi ''rarirea'' aia. O poza ar fi sugestiva sa vedem daca ce si cum, daca ai linia frontala cum trebuie si la spate e des nu ai de ce sa-ti faci griji ca de acolo pleaca chelia. E foarte posibil sa ti se fi dat pastile degeaba, mai rau decat atat, e ca ele au fix 0 efecte, cum a zis cineva mai jos, minoxidilul 5% e singurul remediu pana la implant care da rezultate atata timp cat te dai cu el, daca ai intrerupt pica si mai mult par, daca e genetica treaba, poti sa faci si incantatii ca tot pica. Poate totusi genetic parul tau are o textura mai subtiata desi el e des, nu mai luati toate pastilele astea pe baza de hormoni pentru par ca au 0 efecte, chiar medicii implantologi spun asta ca riscati sa va stricati sanatatea pentru nimic. Eu zic ca e foarte posibil sa fie in capul tau rarirea asta, asa sa ai tu parul si sa nu-ti dai seama, pana nu vad nu prea pot sa-mi dau seama exact ce si cum, doar intuiesc.

| gratargratar a răspuns:

Din cate am citit, efectele se vad dupa 3 luni.
Dar eu nu am incredere in Revisan.
Singurele medicamente dovedite pentru barbati sunt minoxidil 5% si propecia (finasterida). Recomand minoxidil. Intreaba si medicul.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru gratargratar):

Atunci cel mai probabil voi astepta intai.
Totusi ai cumva idee daca e normal cat par imi cade? Cad 2-3 fire si daca dau cu mana prin el mai rapid
In medie in dus cred ca imi cad cam 40 fire, adica se vede clar ca se aduna firele dupa dus. Folosesc sampon antimatreata, deoarece fac matreata destul de urata. Mult seleniu. Dermatologul a spus ca nu ar fi o cauza faptul ca folosesc acelasi sampon. Mi a spus ca dupa 3 luni efectele lui scad, dar la mine au ramas la fel, deci mi-a zis ca il pot folosi. Nu pot intelege de ce cade asa mult, se vede ca e rar. Tatal meu nu are deloc probleme cu parul.

| gratargratar a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

In primul rand, e normal ca parul sa inceapa a cadea odata cu inaintarea in varsta (chiar daca inca esti tanar). In al doilea rand, numerele pe care le vehiculezi tu sunt normale. Nu e motiv de ingrijorare.