| GabrielaCriss a întrebat:

Acum o luna am mers la ORL din cauza durerilor de urechi unde mi s-a zis ca am o otita externa.In aceasta perioada de o luna am luat antibiotic si picaturi. Durerea mi-a trecut pentru aproximativ o saptamana, dar dupa aceasta perioada durerea s-a reintors dar in reprize(adica 2 zile ma durea urechea dreapta, iar dupa ce aceea durerea se muta la cea stanga, dupa iar se oprea pentru cateva zile si iar incepea)(in aceasta perioada nu am facut efort fizic). Dupa 3 saptamani urechile nu m-au mai durut deloc asa ca am mai asteptat o saptamana si dupa m-am reapucat de dans, dar la 2 zile urechile au inceput sa ma doara din nou, dar mai rau.(inainte de a merge la ORL am mers si la medicul de familie unde mi s-a dat si acolo tratament dar nu mi-a trecut). Intrebarile mele sunt: De ce ma tot dor doar dupa ce fac efort fizic? Si de ce ma dor mai tare decat inainte dupa ce fac efort fizic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| GabyT10 a răspuns:

Factorii favorizanti de aparitie a otitei externe sunt:
Spalatul excesiv in urechi cu indepartarea cerumenului sau retentia de apa in cazul inotatorilor. Se produce alcalinizarea pH-ului si scaderea productiei locale de lizozim (agent antibacterian) permitandu-se astfel inmultirea bacteriilor si patrunderea lor in profunzimea tegumentului
Microtraumatismele (folosire de betisoare, agrafe, unghii) cu inocularea directa microbilor. Daca durerea este mai accentuata, eu te sfatuiesc sa merg la un alt medic ORL-ist, nu strica o a doua consulatie/parere.Multa sanatate iti doresc.