Întrebare recomandată | xArianna a întrebat:

Acum vreun an, asistenta de la scoala mi-a spus ca am scolioza si dupa ce am facut o radiografie medicul de familie mi-a confirmat acest lucru, insa mi-a spus ca nu e foarte grav si ca e doar foarte putin curbata. Am facut cateva sedinte de fizioterapie, care pe moment mi-au atenuat durerile de spate. Dar de atunci nu am mai facut nimic in privinta asta si am senzatia ca mi s-a agravat deoarece un umar este vizibil mai lasat decat celalalt. Am aproape 18 ani, oare daca m-as apuca acum de gimnastica medicala, am sanse sa-mi corectez in totalitate coloana si daca da, cam in cat timp?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Poti incerca sa faci kinetoterapie. Am avut o colega care si-a "corectat" in cateva luni un defect fizic foarte vizibil. E nevoie de un medic foarte bun si multa dorinta si perseverenta din partea ta!

| xArianna explică (pentru PeFuga):

Pai eu una stiam ca kinetoterapiea si gimnastica medicala sunt acelasi lucru, e vreo diferenta intre ele?

| PeFuga a răspuns (pentru xArianna):

Cam da. Deci... go for it! Sunt sanse sa te recuperezi. Daca total, asta numai medicul si timpul iti pot spune!

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu daca spatele ti-l vei mai indrepta, dar poti face gimnastica pentru a-ti intari muschii si a-ti indrepta coloana cat de cat si pentru a evita agravarea problemei.

| Moryami a răspuns:

Hmm nu prea stiu, deoarece coloana este ''cruda'' si se poate indrepta pana la varsta de 18 ani. Daca ai aproape 18 ani atunci nu stiu, e mai greu sa te indrepti...

| Moryami a răspuns (pentru Moryami):

Si pe mine m-a durat spatele deoarece am stat ghebos. Am 13 ani si acum nu ma mai doare coloana deoarece mi-am idnreptat pozitia. Poate daca stai dreapta?