| biancaelle a întrebat:

Buna ajutati-ma urgent va rog. Poti sa ai cancer la san la varsta de 14 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu nu. Exista cazuri extrem de rare (pana in 100 in intreaga lume) dar au aparut la fete ale caror mame au murit de cancer de san inainte de 30 de ani si care mai au, in afara de mame, cel putin o ruda de sex femeiesc cu cancer de san inainte de 40 de ani

| fabiola a răspuns:

Numai un medic poate da un astfel de diagnostic in urma unor amanuntite analize!

| Raniia a răspuns:

Daca nu ai rude cu cancer de san, mama sau sora, posibilitatea sa-l faci este foarte mica.Foarte putine femei pot face cancer de san sub 20 de ani si daca fac, este mostenit.Nu te mai ingrijora, anumite stari ale sanului, precum aceste modificari ale tale, nu sunt canceroase.Si asa daca este depistat precoce cresc sansele de vindecare si de supravetuire.Important sa gandesti pozitiv si incurajeaza-te cu propria ta gura ''totul va fi bine''. Multa sanatate si pace sufleteasca iti doresc!

| mona a răspuns:

Poti sa ai dar sunt mai rare cazurile de cancer la 14 ani[cancerul e ereditar, daca nu ai avut pe cineva din familie bolnav de cancer atunci nu te ingrijora asa tare]

| Azµre a răspuns:

Poți să ai și la 2 ani!
Numai un medic poate spune!
De ce întrebi? te dor sânii sau ce?
Poți avea un chist care se poate retrage sau trata fără operație fără nimic. Spune de ce?

| biancaelle explică (pentru Azµre):

Nu este vorba ca am fost la un medic si mi-a gasit un nodul destul de mare si cand l-am intrebat daca am cancer la san nu mi-a raspuns a spus ca o sa vorbim luni mai exact

| Azµre a răspuns (pentru biancaelle):

O să trebuiască să faci mai mult analize și imagistică.

| AlleAlllexandra a răspuns:

Daa. Poti avea cancer inca de la 1 an. Nodulul s-ar fi putut forma... Daca ai avut relatii sexuale. POATE. O sa vorbesti luni cu doctorul mai exact.

| Brigaela a răspuns (pentru AlleAlllexandra):

Cancerul de san nu este favorizat de relatiile sexuale.

| AlleAlllexandra a răspuns (pentru Brigaela):

Buna! Eu nu am spus asta, i-am zis ca nodulul s-ar fi putut forma din relatii sexuale.

| Brigaela a răspuns (pentru AlleAlllexandra):

Niciodata un nodul la san nu are legatura de niic un fel cu relatiile sexuale. Deci NU s-a putut forma de la relatii sexuale si nici nu se pune problema de asa ceva.

| AlleAlllexandra a răspuns (pentru Brigaela):

Sora mea a avut un nodul la san si de acea s-a format. Daca am gresit, scuze, Bianca.

| Brigaela a răspuns (pentru AlleAlllexandra):

Este imposibil ca nodulul surorii tale sa se fi format de la relatii sexuale. Doar daca in timpul relatiilor sexuale a fost lovita/arsa/muscata foarte brutal de san, si atunci s-a format in timpul traumatismului. In rest, nici o leziune mamara nu apare din cauza sau in urma relatiilor sexuale (sau a lipsei acestora)

| biancaelle explică:

Nu am avut relatii sexuale cu nimeni. Si nodulul nu se putea forma de la relatii sexuale