| Elamois a întrebat:

Urgent! Dupa cati ani de fumat poți face cancer la plămâni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista un numar exact. Poti sa faci si dupa prima tigara dar poti si sa nu faci nici dupa 50 de ani de fumat un pachet pe zi. Riscul creste cu fiecare tigara, dar nu e garantat ca dupa x tigari sau x numar de ani o sa faci cancer.

| doctorandus a răspuns (pentru CuriousStuff):

Jeanne-Louise Calment a fumat pana la varsta de 117 ani. Cauza decesului (la 122 ani) este incerta.

Eugene Glynn, partenerul de viata al lui Maurice Sendak, n-a fumat niciodata, dar a murit de cancer la plamani.