| fabian12345326 a întrebat:

Salut, am un dinte in fata plombat, aveam o carie direct in mijloc, e lunga povestea...si cand beau rece si cand beau cald cand trag aer rece. Ma doare dar e un fel de intepatura, imi puteti spune de la ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Claudiudfd a răspuns:

Și eu am la fel doar că la mine a început să mă doară doar după câteva luni. Du-te la dentist și daca vrea să ți scoată nervul spune-i că vrei sa salvezi dintele (sunt multi dentiști care își influențează pacienții) și îți va pune un gel cu fluor (mie mi-a pus de doua ori), iar după îți pune un strat foarte foarte subțire de plomba (probabil au ramas niste pori deschiși după ce ți a finisat plomba și vor trebui sigilați).
Daca durerea apare după toate acestea va trebui să ți scoată nervul(tratament de canal- îți face o gaura în dinte, scoate nervul curată pe acolo și cred că după două ședințe iti sigilează dintele), dintele se poate colora in mai multe culori inestetice, dar din fericire se poate albi.
Media de viață a unui dinte devitalizat (mort) este de 10 ani si pe la 18-20 ani îți poti construi un dinte pe pivot de sticla care arata ca unul real.

| fabian12345326 explică (pentru Claudiudfd):

Deja am un dinte din pivot, daca tu zici ca asa se rezolva, eu am avut foarte multe probleme cu dantura...

1 răspuns: