| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Am 12 ani si am 1.70 si 56 de kilograme si ma simt grasa si vreau sa slabesc la 52 de kilograme.Nu stiu ce sa fac ca sa slabesc si ajutati-ma.

Raspunsul bun primeste funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ρίтιкa a răspuns:

Buna...Eu tin o dieta care functioneaza, am slabit 3 kg, in 5 zile. Dieta e destul de stricta. La micul dejun trebuie sa bie o cana de cafea/ceai (depinde de preferinte) cu o felie de paine neagra/integrala prajita. La parnz o salata fara paine, fara ulei si fara sare (cu putin otet sau zeama de lamaie) sau piept de pui fiert sau la gratar cu legume congelate sau salata fara paine. O gustare cand ti se face foame: poti manca un marcov sau un mar. La cina poti manca o salata sau un fruct. NU AI VOIE DULCIURI, PAINE, PRAJELI SI ULEI. Nu si voie sa mananci nimic ce trece de ora 18:30. si trebuie sa faci mult sport. Eu fac 100 de abdomene si 100 de genoflexiuni, sar coarda cate 500/1000 de sarituri si alerg demineata zilnic. trebuie sa bei zilnic cel putin 2.5 litri de apa. Sper ca te.am ajutat. Daca mai ai nevoie de detalii anunata.ma! happy

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru ρίтιкa):

Este un copil cum ai vrea sa bea cafea? Si doar cu o felie de paine dimineata.Sti ca poate sa faca ulcer gastric din cauza asta? Tu presupun ai mai mult de 16 ani dar ea este un copil! Copii nu tin nici un fel de dieta, ca sa cresti ai nevoie si de paine si de dulciuri ca sa isi poate face rezervele de energie altfel cum ai vrea sa faca sport?

| ρίтιкa a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Eu am 14, si daca ea vrea sa tina dieta tu ce te bagi?

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru ρίтιкa):

Normal ca ma bag. Poate face ulcer gastric! Sti ce e aia? Este ca un fel de cancer al stomacului. Daca ai ulcer trebuie sa ti se taie stomacul(depinde in ce faza se afla ulcerul)

16 răspunsuri:
| myhaelutzza a răspuns:

La varsta ta nu ar trebui sa iti faci probleme de genul asta.dar poti incearca sa mananci cu cel putin 3 ore inainte sa te pui la somn...si sa reduci consumul de paine, dulciuri, bauturi carbogazoase.

| RadioactiveUranium a răspuns:

1.Iti spun ca oamenii care nu sunt adulti nu au voie sa tina diete.
2. Daca chiar vrei nu mai manca dulciuri (daca mananci multe dulciuri redu cantitatea la 1 dulce pe luna)
3.Nu manca multa paine(3 felii la o masa)
4.Respecta orele mesei
5.Nu te infometa asta te ve duce in sala de operatie(vei face ulcer gastric si va trebui sa ti se taie din stomac)
6.Fa sport chiar ajuta(nu asculta ce se spune la televizor)
7.Nu lua niciun supliment alimentar care te ajuta sa slabesti pe care le vezi la toate reclamele de la tv.

P.S:Nu tine nici un fel de dieta esti un copil!

Funda?happy

| LLLLLccccCCCcccCCC a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Ai dreptate nu trebuie sa tina diete trebuie sa manince ca sa se dezvolte daca eu am de exemplu 1.50 si e normal sa am pina la 55 kilograme ea are 1.70 pina la 70 e normal cind o sa vada ca are 90 kilograme atunci sa-si faca griji acuma sa invete daca tot vre asa tare trebuie doar sa consume mai pitina grasime dulce sa respecte mesele principale ale zilei doar asta meriti tu funda la 12 ani nu e bine dieta eu sunt baiat si am tot 12 ani sa fi fost in locul ei nici nu imi trecea prin minte asa ceva

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru LLLLLccccCCCcccCCC):

Da este adevarat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU eşti grasă!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 4-5 kg mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Din contră, ar TREBUI să te mai îngraşi cel puţin 2-4 kg!

Dacă vei slăbi la 52 de kg, atunci vei fi chiar SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ ) - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| MadRaven a răspuns:

Buna,
Uita-te pe kudika.ro si eva.ro.
Acolo gasesti multe sfaturi bune.
Numai bine!

| LLLLLccccCCCcccCCC a răspuns:

Oamenilor daca ea are 1.70 metri ar fi normal sa fie de 70-75 kg e slaba la asa inaltime oricum eu totam 12 ani la virsta asta nu se fac asa griji ce la asa virsta se tine dieta fato bateti capu de invatatura nu de slabitbig grinbig grin cu toate ca sunt baiat dar o fata la 12 ani trebuie sa invete nu sa slabesca si mai ales pentru inaltimea ta aceasta greutate este normala

| TheoP a răspuns:

Si ma intreb daca la 12 ani vrei sa slabesti ce naiba mai faci la 25-30 de ani? Nu ai de ce sa slabesti greutatea ta e normala, de fapt trebuaia sa ai 60 de kg

| PetruRaileanu a răspuns:

Ocupăte cu sportul
aleargă
consuma vitamine

| Kalla a răspuns (pentru PetruRaileanu):

Trebuie sa consume calorii nu vitamine laughing)

| qHolocause a răspuns:

Păi îţi propun să faci sport doar.Pentru vârsta ta e de ajuns, nu te complica cu diete sau altele.