| Roxiutza a întrebat:

Am 12 ani si as dori sa slabesc 7 kg pana la inceperea scolii (am 1.54 inaltime si 47 kg). As vrea o dieta nu prea drastica(deoarece am incercat astfel de diete si nu am slabit deloc, bachiar mi s-a facut rau de cateva ori)
Dau fundita celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Twinky a răspuns:

Pentru ce vrei dieta la varsta asta? Ai nevoie de toate alimentele pentru o crestere sanatoasa, nu sa renunti la ele. Ai timp sa slabesti, abia ai 12 ani, corpul se schimba, mai cresti.Si cum ai spus si tu ti s`a facut rau de cateva ori, deci e semn clar ca nu sunt bune. Daca tot vrei sa slabesti fa sport, asta ajuta si la sanatate si la tot.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Renunta la gustarile dintre mese.
Cand simti nevoia sa rontai covrigei, alune sau batoane de ciocolata intre mese, inseamna ca te supara ecva, ca esti stresata sau plictisita. Chiar daca ciugulesti de foame, este bine sa renunti la acest obicei cu efecte devastatoare in timp. Nu sari peste micul dejun, manaca exact atat cat iti trebuie la mesele principale, si inlocuieste gustarile cu fructe. Cand iti este foame, poti servi jumatate de mar sau un iaurt slab cu cereale integrale.

Consuma alimente foarte sarace in grasimi
Toate alimentele semipreparate, pizza si dulciurile contin cantitati foarte mari de calorii, lipide si glucide. Trebuie sa renunti la ele din prima zi in care incepi dieta, deoarece organismul supus regimului va retine mult mai repede grasimile. Inlocuieste-le cu salate si legume, carne de peste sau de curcan. Eliminarea grasimilor inseamna si sacderea cantitatii de colesterol.

Redu portia din farfurie.
Chiar daca nu esti plinuta, dar vrei sa ai un meniu echilibrat si un tonus ridicat, trebuie sa mananci numai atat cat iti trebuie. Incearca sa reduci treptat cantitatea de mancare pe care ti-o pui in farfurie, astfel incat sa te scoli de la masa cu senzatia ca nu iti mai este foame. Redu inclusiv portia de friptura, chiar daca este facuta la gratar.

Fa multa miscare.
Activitatea fizica este aliatul de baza al acestei diete. In primul rand, gimnastica, arde caloriile,apoi te ajuta sa capeti o forma mai zvelta. Chiar daca schimbi dieta, nu renunta la bunul obicei de a face miscare. Nu trebuie sa devii sportiva, dar plimbarile lungi, pe jos sau cu bicicleta, inotul si alergarile usoare in parc elimina grasimile si iti fortifica inima. Fa miscare 30 sau 40 de minute zilnic.

| anonymousxD a răspuns:

Heii,si eu vreau sa slabesc happy
Si tin o dieta deloc drastica,mananci aproape orice in afara de paine,cartofi prajiti,dulciuri,chips-uri si orice inseamna fast-food,sucuri, placinte, inghetata etc.
Si daca ti se face pofta de dulce poti manca fructe la greuuu love struck
Sper ca te.am ajutat! :*

| Andrewn a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la nutritionist sau daca vrei. nu fructe dulci si 5 mese pe zi. 3 principale 2 gustari. mesele la ore fixe. seara nu mancare grea pana in ora 7:30 fara dulciuri. daca vrei sa iti ia mama ta ciocolata amaruie. numai o tableta pe zi.nu mancam mult la o masa si numai masa aia o mancam pe zi. branza dietetica de vaca. supe, ciorbe cu tot cu legume. cu aceasta dieta am slabit 4 Kg intr-o saptamana. trebuie facut si sport. Funda? si legume si fructe multe dar nu in excescu frcte dulci... ceaiuri fara zahar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 1.54 inaltime si 47 kg, arati super. Nici nu e nevoie sa slabesti. Daca totusi tii neaparat, slabeste si tu maxim 3 kg, adica sa ai 47. In primul rand esti micuta si la varsta ta nu sunt recomandate curele de slabire, nu poti decat sa iti faci un obicei din a manca sanatos si sa faci cel putin miscare, daca nu ai timp sa practici vreun sport. Parerea mea e ca e cam tarziu sa incepi sa slabesti la jumatatea lui august, cand mai toate fructele si legumele se termina dupa piata, plus ca nu mai e mult timp si incepe scoala. Ba mai mult, 7 kg intr-o luna e realizibal doar printr-o dieta drastica. In mod normal trebuie sa slabesti nu mai mult de 2 kg intr-o luna. Lasa ca vine scoala si faci educatie fizica. Eu te sfatuiesc sa iti creezi un stil de viata sanatos: sa mananci fructe, salate, peste, sa bei cel putin 2.5 l apa, sa mergi cel putin 1 ora pe jos sau sa faci jogging cate 20 min. Gasesti pe youtube diverse clipuri cu exercitii. Cele mai bune pe care le-am gasit eu sunt "8 min abs", "8 min legs" si "8 min buns". Cauta o sala de fitness in orasul tau. Poti sa faci fitness, aerobic, dar cel mai antrenant este Tae Bo. Nu te stresa prea tare, eu sunt sigura ca arati superb. mult succes!

| Sclipiciii a răspuns:

Eu am tot 12 ani si tot atatea kg dar nu imi fac griji deoarece am sa slabesc o data cu inceperea scolii.Dar daca vreai sa slabesti inainte iti sugerez sa nu mananci:paine multa(mai deloc), dulciuri si mancaruri grase(slanina).Sa bei cat mai multa apa.

| adelutzakid a răspuns:

Mai fata.ai greutatea ideala pentru inaltimea ta.eu cred ca arati f bine si nu e nevoie sa slabesti, stiu fete cu 50 kg cu inaltimea ta si arata superb, acum inteleg de ce sunt atatea fete anorexice...