| bianca123456 a întrebat:

va rog mult ma ajutati si pe mine cu niste cure de slabit? arat ORIBIL si vreau sa slabesc pana la inceperea scolii...am 13 ani (bine aproape 14 fara 2 lunibig grin) 1.68 inaltime si 61kg... picioarele nu le am groase, doar putin coapsele, insa am o burta de gravida! crying

as vrea sa ajung la 54-55 kg... nu pot sa fac sport in perioada aceasta si nici nu pot merge la nutritionist sa`mi dea o dieta (bunicul meu e bolnav si alte chestii.sad )

dar va rog dati`mi diete pe care le-at tinut si voi si care chiar au functionat, nu copy-paste`uri de pe net.
P. S: as vrea sa nu fie foarte complicate, cu alimente scumpe sau care se gasesc greu.

va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutzaxcs a răspuns:

Nici eu nu sunt de parere ca e cazul sa urmezi o dieta. Trebuie sa-ti schimbi obiceiurile alimentare. Incearca sa urmezi cateva sfaturi legate de ce anume functioneaza la mine, incearca-le si daca o sa obtii rezultate, o sa le adopti si tu:
1. bea in fiecare dimineata o cana mare cu apa, pregatita de seara (sa fie la temperatura camerei); apoi sa nu mananci cel putin 30 minute. Regleaza foarte bine digestia.
2. Mananca paine doar dimineata si cat mai putina. La pranz mananca neaparat o supa sau o ciorba si felul 2 fara paine.
3. Masa de seara sa fie fructe, iaurt, lapte, cat mai usor.
4. Carnea sa nu fie grasa, de preferinta pui sau peste.
5. Fa si putina miscare, chiar si mersul pe jos in ritm mai alert e bun. Lipsa miscarii iti leneveste intestinul!
6. Bea intre mese ceai cu lamaie, apa minerala sau plata cu lamaie.
7. Macar acum, ca e vara, inlocuieste dulciurile cu milkshake-uri (la o cana de lapte, 1/2 banana, 2, 3 felii pepene galben, o lingura de inghetata de vanilie mixate bine - e si delicios si plin de vitamine si calciu).
Sper sa aud vesti bune in curand. Numai bine!

7 răspunsuri:
| BlueEyes a răspuns:

Buna! Pai nu trebuie sa tii o anumita dieta, daca vrei sa slabesti schimba-ti stilul de viata, mananca mai multe fructe si legume, mai putine mancaruri cu grasimi, mai putine dulciuri, bea multa apa(2 litri pe zi), nu bea sucuri, nu sunt sanatoase(decat daca iti faci tu acasa sucuri naturale) si cel mai important:nu mai manca nimic dupa ora 6 seara! Chiar daca nu te poti duce la sala sau nu poti iesi la alergat, incearca sa faci acasa timp de 30-40 minute pe zi exercitii pentru picioare, abdomen, fund etc.Nu e greu deloc daca ai vointa.Eu nu am tinut o dieta anume, am mancat cat de cat sanatos si am facut si sport (nu prea mult ca sunt cam lenesa big grin) si am reusit sa slabesc 10 kg in 2 luni jumatate happy
Succes in tot ceea ce faci!:*

| DrLavinia a răspuns:

Draga Bianca, la varsta ta e dificil si chiar periculos sa ti o cura de slabire, mai ales ca poti pune kg-le la loc daca nu ti mereu dieta.Bine ar fi sa nu mai mananci dulciuri, paine si nu seara. Daca totusi te intereseaza o dieta, sa citesti dar nu sa o si ti, intra pe google si cauta dieta Catalin Crisan.Ma repet, nu este pentru varsta ta, dar nu strica sa te uiti putin prin ea...incearca sa mananci mai mult fiert sau fript si nu amesteca alimentele.

| Yollanda;x a răspuns:

Ce nu trebuie să mănânci: pâine, paste, carne grasă, dulciuri, lactate, prăjeli
Ce poţi să mănânci: legume, orez fiert, cartofi fierţi(şi la cuptor sunt buni), fructe, iaurturi dietetice, ouă fierte, carne de pui şi curcan, cereale(fulgi de ovăz şi orez brun), salate, supe de pui şi varză, şuncă slabă

Cel mai important, pe tot parcursul curei de slăbit, trebuie să faci sport!

| dudixx a răspuns:

Eu as zice lasa paine deoparte lasa dulciurile si mananca multe batoane fitness cu diferitze arome sau cereale fitness cu la pte sau chiar goale sau poti manca biscuitzi dita nu au gust dar macar functioneaza incearca si nutridei iaurtul acela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Micul dejun= 2 felii de paine cu ceva( un ou, sau unt, sau gem, sau un trunghi de branza topita, sau branza telemea ), o cana cu ceai sau cu lapte.
La ora 10 = un fruct ( mar, para, piersica, o mana de cirese, o felie de pepene, o portocala, caisa, 200-300 de grame de zmeura, etc)
Prinz= mananci o farfurie de supa/ciorba, dar numai lichidul, nu si vegetalele.
Felul 2 =ce manaci de obicei, dar jumatate din cantitatea pe care obisnuiesti acum.
Maxim 3 felii de paine.
Pe la 4 =inca un fruct sau o leguma ( un ardei gras de exemplu )
Seara= un iaurt mic normal, fara fructe sau un pahar cu sana.
In rest= nu sucuri, nu apa minerala carbogazoasa, nu ciocolata, nu prajituri, nu grasimi, nu fructe uscate ori confiate, nu stafide, smochine, nu seminte de susan sau floarea soarelui)
Evident poti lua o gura de ceva dulce, din cand in cand, dar foarte putin!
Bei macar 1 litru de apa pe zi ( adica 4 pahare ).
O sa slabesti cam 5 kg intr-o luna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai e ceva=interzis la pizza, shaorma, sendvisuri cumparate si orice produse de patiserie.

| fatima a răspuns:

Sa nu manaci sanatos respecti mesele zilnice sa nu mananci intre ele si sa faci sport daca lenevesti nu poti sa slabesti
aa si fara medicamente de slabit funsita?