| anonim_4396 a întrebat:

Bună am 12 ani si de cand sunt mică am o mare problemă cu somnu, iar acum observ ca ii si mai mare. Seara mă pun in pat ca să mă culc la 11 noaptea chiar si 10 si stau ore in sir neputand dormi si mai tot timpu se face 5 -6 ziua. Dati-mi niste sfaturi pentru a adormi mai usor. Dau fundă mersi. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Incearca sa nu mai dormi la 5-6. Daca se face dimineata incearca sa te trezesti si daca nu ai dormit deloc, sau doar foarte putin. Fa alte chestii si nu te mai pune in pat decat seara pe la 10 si cum vei fi obosita vei adormi devreme.
Si eu patesc ca si tine, de exemplu vineri nuapte m-am pus in pat, nici cum nu am reusit sa adorm, deja se facea lumina afara, dar aveam examen asa ca la 10 dimineata a trebui sa ma trezesc. Dupa aceea nu mai dormit deloc, si seara pe la 10 m-am pus in pat si am adormit in vreo jumatate de ora si am dormit pana acum laughing (5 dimineata) ora la care de obicei adormeam.

| KodrutZ a răspuns:

Bei cumva Coca Cola, energizante sau alte mizerii de genul asta? Maninci picant sau fast food? Ia si haleste o saptamana doua mincare cum facea bunica, bea ceai de tei inainte de culcare, si cu siguranta o sa simti o schimbare in bine. Somn usor!

| VictorL a răspuns:

Bea somnifere!

| PerryP a răspuns:

Buna, in primul rand daca ai televizor in camera incerca sa-l programezi(adica sa-l setezi sa se stinga automat dupa 30-60-90 de minute). Trebuie sa-ti fie somn ca sa te pui in pat incerca sa te culci ma tarziu pe la 1, 2 sa-ti fie cu adevart somn sa poti adormi. Daca nici asa nu reusesti, te poti duce la un medic alaturi de mama ta sau tatal sau sa te duci la farmacie si sa ei in fiecare seara cate un emocalm este un produs de la DACIA 100% Natural Garantat ce te calmeaza.Bafta (FUNDA?)

| piana a răspuns:

Numara oiteeelaughing)laughing Fundita?happy