| SecretLover10 a întrebat:

am 12 ani si sunt baiat. Ce exercitii as putea sa fac acasa pentru imi creste masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiZz a răspuns:

Abdomene:
-20 1 zi
-25 a 2 zi
-30 a 3 zi
-30 a 4 zi
-40 a 5 zi (contiunui 40 apoi in cea dea 2 saptamani cresti cu cate 5-10 repetari, numarul setului 1, cand poti treci la 2 seturi.)
Flotari:
-10 1 zi
-10 a 2 zi
-15 a 3 zi
-15 a 4 zi
-20 a 5 zi( 20 de repetari la 1 set, treci la 2 seturi dupa 1 saptamana daca poti).In privinta varstei la 12 ani musculatura nu se dezvolta ff repede, pe la 18-22 de ani e dezvoltarea optima.Cu abdomene si flotari iti ingrijesti corpulhappy si il dezvolti happy. Bafta!

5 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Esti sigur ca esti baiat? Mai verifica o data.

| Buratina a răspuns:

Trebuie sa te babardesti apoii te umfli cu muschi'winking

| virusake a răspuns:

Salut!
Masa musculara creste doar cand cresti si in greutatea corporala.
Daca vrei sa te apuci de lucrat acasa cumpara doua gantere si fa exercitiile de aici:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii
Alege o zona pe care vrei sa o lucrezi si vezi ce exercitii poti face.

Daca nu vrei sa lucrezi cu greutati incepe cu abdomene 50-100 repetari/zi e ok, flotari 20-30 pentru inceput, geno ~50.

| IonutzTM a răspuns:

Flotari si abdomene dar nu 10 20 cat mai multe dar nu deodata ci treptat

Răspuns utilizator avertizat