| crisbebe a întrebat:

Credeti ca mananc prea mult?
Deci dimineata acasa mananc un iaurt sau lapte cu cereale(asta pe la ora 7)
La scoala pe la 11 mananc un sendvis(este mic nu e mare cu un mezel)
Pe urma pe la 12-13 mananc ori o felie de chec facut in casa ori o napolitana cv de genul asta
Uneori pe la 15 mananc putina supa de pui sau ciorba doar daca mi-e prea foame.
Si pe la 18-19 mananc tot cv gatit.
Cam asta e ce mananc in mare parte in cursul sapt si uneori destul de rar mai mananc cv dulce seara sau mai rontai niste covrigei cv..Si uneori pana in ora 19 mai mananc niste fructe dar cam rar din pacate.
Credeti k mananc mult? am 14 ani si un metru 56...eu cam as vrea sa slabesc (am in jur pe 43-45 de kg)k desi greutatea e buna tot am cv burtica dar circumstantele nu prea imi permit sa tin un regim...accept si sugestii de un regim asa din ce a ce am zis.
mersi k ati citit atat si vreau sa va dati cu parerea si nu vreau chestii de genu k sunt prea micasa tin un regim sau din astea k eu stiu cum arat si vreau sa dau jos din burta dar daca nu prea mananc mi se face rau.
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Greutatea ar fi buna. Poti sa faci exercitii gen TaeBo, Pilates...sau chiar abdomene(pe spate si pe burta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu maninci mult. Doar ca ordinea lor trebuie putin schimbata. Supa si in general mincarea consistenta sa o maninci la 12-13 daca esti acasa. Napolitana las-o pe seara. Mincarea gatita de seara (care cred ca e bogata fiind toti acasa), sa o iei la ora 15.
Esti la o virsta cind organismul e in crestere, ai nevoie si de dulciuri. Pentru burtica, miscare, gimnastica, daca nu cumva asta este trasatura familiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa renunti la sandvis si pe la 12-13 sa mananci o supa iar pe la 5 un ceai ceva, o gustare, iar pe la 9 din hrana usoara si lapte cald

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Mancarea e normala.Nu e nimic in pus.E bine cu napolitana(mai mult de 100-150 calori nu are) checu nu stiu exact ce fel de prajitura e dar la fel mai mult de 150 calori tot nu are.Sandichul e bun dar pe langa mezel mai pune si cas rosii castraveti ardei cv, pentru ca ardeiu gras verde are doar 124 Calorii/1Kg iar cel rosu 270Calorii/1KG iar din cele 2000calorii/zi cate-ti trebuie chiar daca ai manca cate 1 kg din fiecare ar ramane cu enorm de mult. La 14 ani si 1.56 carei aproape de 1.60 ar trebui sa ai cam 50 kg, NICI VORBA SA SLABESTI.E O ABERATIE DOAR SA TE GANDESTI SA SLABESTI.Cum ti-am zis, desi nu e mult checu l-ai putea inlocui cu 1-2 portocale, 1 mar orice.Supa de pui sau ciorba nici nu o poti pune ca mancare, pentru ca practic toata supa devine treaba mica si doar ce e solid poti sa zici ca e mancare, deci tu practic mananci doar taietei sau cartofi, ardei si ce se mai pune prin ciorbe.La fel sunt si eu daca nu mananc 10-12 ore mi se face rau.Nu ai burtica eu aproape garantez, si daca ai, ai pentru ca esti mica in inaltime.si cantitatea normala de grasime din corp e raspandita pe o arie mai mica.Joaca bachet, volei, orice presupune sa sari pana ajungi pe la 1.75m inaltime si o sa vezi ca n-o sa mai ai presupusa burtica, nici daca o s ajungi la 65 kg cate trebuie sa ai.Nu tine cont de prosteasca ideea ca trebuie sa ai cu 10 sub nr de cm peste 1 m pentru ca e o aberatie.Eu de cand ma stiu am fost cel mai inalt si m-am oprit la 1.92 pe la 16-17 ani, si niciodata n-am avut sub 90-95 kg asa ca la ce 82 cat ar trebui sa am dupa "regula" aia tampita ar insemna sa fiu subnutrit, piele si os practic.Pe scurt, ce mananci e bine, doar ca ar trebui sa mananci fructe, cel putin 2-3 portocale pe zi si 1-2 mere.Intotdeauna micu de jun sa fie cea mai mare masa din timpu zilei, cea mai calorica, pentru ca e dimineata si-ti trebuie energie, 1 sandwich cu de toate(Mezel, Rosie, Ardei, Castraveti, Cas/Cascaval) bine si o supa dupa masa e super.Idee e sa ai 3 mese principale (mic de jun,pranz, cina) pe care nu conteaza la ce ora le iei doar sa fie zilnic la aceiasi ora, pentru ca in felu asta corpu stie ca primeste mancare la o anumita ora si NU stocheaza, ca grasime.
Idelile principale in "dieta" (care inseamna modul de a manca, nu un regim) e sa mananci 3 mese si 3 gustari(fructe in principal dar pot fi si super, sau dulciuri usoare), sa fie la ore regulate identic e, sa bei multa apa(aproximativ 10-12L in 12-14 ore de activitare, adica de la 6:30-7 pana pe la 10-12 seara cand banuiesc ca te culci).
Apa e foarte importanta pentru ca :
1:Umple stomacul iar nervi nu trimit semnal ca stomacul e gol
2big grinilueaza acidu gastric care nu irita stomacul si iar nu ai senzatie de foame
3:Trasforma mancarea intro pasta usor de digerat din care absorbi mai usor vitaminele dar o elimini mai usor
4:Ocupa spatiu in stomac si te simti mai satula mai repede
5:Elimini mancarea mai repede, sta mai putin in intestin deci absorbi mai putine calorii.
Stiu ca se zice sa nu bei apa 1 ora inainte si dupa mancare dar aia e cea mai mare prostie posibila.Trebuie sa bei apa 1 pahar de 200 ml inainte, altul dupa si cam 2-3 pahare in timp ce mananci pentru ca nu poti bea la sfarsit apa pentru toata mancarea pentru ca pana ultima inghititura ajunge in stomac, prima deja e in intestin, si fiecare trebuie sa fie amestecata cu apa pentru o usoara digestie.Eu zic ca cu 1 ora jumate, 2 ore inainte de culcare sa bei cam jumate de litru de iaurt(asa fac si eu) si cam cu 30 min, 1 ora inainte de culcare o sa-ti trebuiasca la baie pentru ca iaurtul functioneaza ca desfunzatorul de tevi care curata stomacu ajuta la digerarea mancarii si eliminarii rapide.
De fiecare data cand ti-e foame si nu vrei sau nu ai ce sa mananci ori mananca 1 portocala/1 mar or bea juma de litru de apa chiar daca iti ia 5-10 minute.De slabit nu trebuie, din contra ar trebui sa mai pui pana pe la 50 kg chiar daca ai avea burtica semnificativa, pentru ca pe masura ce cresti, aia nu numai ca o sa dispara(se imprastie) ci o sa devina insuficienta si pe cand (daca) o sa ai 1.75 (si eu zic ca la inaltimea asta sau mai inalte, arata fetele bine) ar trebui sa ai cam 65 kg.
Daca vrei o lista cu toate legumele proaspete, murate, toate fructele dulciurile clasice etc si cate calorii au la 100 grame fiecare, trimite-mi un mesajwinking:*

Sper ca te-am ajutat tonguewinking
Griji de tine big grin
Ceao :*:*:*

| crisbebe explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Mersi mult de mesaj.mi-a fost de folos. faza cu inaltimea nu depinde de mine pentru ca la mine si mama si tata sunt cam mici de inaltime...ma gadeam sa imi schimb un pic mesele adica sa le aranjez altfel si am zis sa iti cer parea k aici cred ca e problema k eu dimineata nu mananc asa foarte consistent:
ma gadeam dimineata inainte sa plec la scoala sa mananc o omleta cu branza, cu ardei langa, sendvisuri(in diferite dimineti)chestii de genu asta
pe urma sa renunt la scoala la sendvis si sa mananc nu stiu o napolitana cv de genu.
pe urma cand ajung acasa sa mananc un fruct cv
pe urma mai tarziu ciorba sau felul 2.
mie una mi se pare mai ok asa.si burtica este destul de vizibila cand imi pun cv mai mulat dar ideea ca eu in alte zone sunt slaba am picioarele subtiri si poate de aia nu imi place mie acolo

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns (pentru crisbebe):

Ia in considerare ceea ce ti-am zis eu

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru crisbebe):

Sunt multe de vorbit tongue Prea multe pentru TPU, ai un mesaj de la minewinking Astept raspuns tongue

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru crisbebe):

Ma bucur ca te-am ajutat si as vrea sa te mai ajut.Ai un mesaj de la mine si astept un rapsunswinking

Ai grija de tinewinkingbig hug
Ceao tongue

| kiv1990 a răspuns:

Stii tebuie sa te faci prietena cu sportul

Răspuns utilizator avertizat
| Razvanp69 a răspuns:

Sau iti faci singura calculul http://www.calcule.ro/......tutie.aspx

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Mananci moderat, dar eu ti-as recomanda ca mancarea de la ora 18-19 sa nu mai existe. Sa mananci pana la ora 17:00-17:30 Iar la ora 15:00 sa mananci supa si mancarea gatita. Astfel va fi bine. Si sa nu mananci dulciuri pe stomacul gol.
Eu fac regim, dar nu am o anumita mancare speciala.
Si eu fac in felul urmator.
Dimineata nu prea mananc, poate beau o cana de lapte. (are multe vitamine, proteine)
Apoi la scoala imi duc un sandvis potrivit, dar doar unul, si un mar sau mandarine.
Apoi mananc la ora 15:00 mananc o supa sau ciorba si mancare gatita, dar nu in exces apoi astept 5-10 minute si abia apoi beau apa.
Apoi mai poti manca un iaurt sau ceva mai usor, fructe;
Si apoi nu mai mananci nici un fel de mancare de la 17:00 incolo.
[Fructe se pot manca]

La mine a mers foarte bine si deja fac asta de 1 saptamana si am dat jos 3 kg.
Sa nu bei sucuri cu atat mai mult acidulate.
Sa incerci sa bei doar apa PLATA si ceai (musetel, fructe dar cel mai bun ar fi cel VERDE, elimina o parte buna si scade din greutate)
Poti sa combini ceaiul VERDE cu musetel sau altele dar eu il folosesc asa.
Pun 2 plicuri de ceai verde, 1 plic de musetel si 1 plic de fructe de padure;
Pun 2 lingurite mici sau 1 mare de zahar (depinde de marimea ling.)
Si poti pune Lamaie (sa storci lamaie nu pune Hellas [suc de lamaie])
Eu asa fac, nu iti recomand tot felul de diete, costisitoare si care ti-ar putea pune in pericol sanatatea.

Funda?

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns (pentru Laaaaaariiiiiiiii):

Si multa miscare, poti sa faci Kangoo Jumps sau inot

| Pinker a răspuns:

Eu zic ca mananci cat trebiue si eu mananc tot asa

| Pain03 a răspuns:

Mananca dimineata sendvisu ala, renunta la chec sau la napolitana(poate un mar sau alt fruct)manca mai multa ciorba si mai putina mancare gatita, In loc de sendvisu de la ora 11 mananca 2 mere sau alte fructe, renunta la uleiuri, condimente, si reduce carbohidratii(cartofii prajiti, orezul in general garniturile mai grase)Sper ca te-am ajutat.

| pisicutza1scumpii a răspuns:

Mie mi se pare ca mananci potrivit.Cam asa mananc si eu...

| χεςρυψχ a răspuns:

Nui nevoie sa slabesti! Esti in crestere ai nevoie de hrana mai ales ca esti elev si trebuie sa inveti din greu anul acesta!

Totusi daca vrei sa dai burta jos fa niste gimnastica si incearca sa mananci alimente cu putini carbo-hidrati!

| LucianBoss a răspuns:

Eu am 13 ani si am 54 de kg... am 1, 61 m am fost la doctor si mi-a zis ca totu e in regula deci la tine e bine la inaltimea ta... Funda?

| Betty2001 a răspuns:

Sa stii ca greutatea ta e normala... nu prea cred ca ai nevoie sa ti un regim laughing, ai putea totusi sa te duci la sala, sa faci abdomene(astea ajuta mult) si nu prea stiu...eu nu am avut niciodata problema ca sunt prea grasuta,din contra, sunt prea slabuta, ma rog, sper ca te-am ajutat, Funda? happy

| Alingeorgel a răspuns:

Cat mananci depinde cum asimileaza organismu tau ce mananci, unii se ingrasa si daca mananca un sandwich, altii mananca foarte mult si nu se ingrasa mai deloc. Si daca vrei sa nu mai ai burta fa abdomene, sau du-te la sala

| beatrice12345678910 a răspuns:

Eu zic ca nu mananci mult si ai o greutate cum trebuie sa aiba copii de 14 ani