| Ofataoarecare111 a întrebat:

Hei TPUhappy in luna august mi-a venit prima data menstruatia. in septembrie, a venit iar, si s-a terminat cu o zi inainte de scoala. de atunci nu mi-a mai venit delocthinking trebuie sa ma ingrijorez? (sunt virginawinking )
mersi anticipatpuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Trebuie doar să ai RĂBDARE.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi pentru ca la inceput nu iti vine regulat, vine aiurea

| dariaelena a răspuns:

Nu e motiv de ingrijorare. Poti sa ai menstruatie neregulata. Daca vrei te poti duce la control.Dar nu e ceva neobisnuit!

| prrocuror a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi..calm.dute la ginecolog...asa face orice fetita de varsta ta cand ii vine menstruatia prima data..bafta

| Emomicuts a răspuns:

Draga,ti-a venit in luna august apoi in septembrie, ai menstruatie neregulata, este posibil sa ai dereglari hormonale, nu vad un motiv de ingrijorare