| Ale123456 a întrebat:

Buna am 13 ani si 40 de kilograme..as vrea sa mai slabesc 2 kilograme. orice sfat oricee va rog spune-ti-mi ce sa mananc ce nu trebuie sa mananc orice mi-ar fi de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Trebuie sa respecti mesele zilei.

Dimineata mananci ceva putin mai usor, la pranz ceva sanatos dar in acelasi timp consistent.

Seara sa nu mananci peste ora 20:00. Sa mananci le la 18:30 sau 19:00. Sa mananci si paine, altfel ti se va face foame iar.

Daca intre mese ti se face foame, mananca un singur lucru.
Poti lua fructe sau o prajitura. Nu mai mult de o prajitura. Una mai rece, sa nu fie foarte dulce. Daca este dulce, atunci ti se va face rau, avand in vedere ca se face din ce in ce mai cald afara.

Sa bei multa apa plata, nu apa minerala. Nu exagera cu bauturile acidulate.

Prima saptamana va fi putin mai grea, pentru ca organismul s-a obisnuit cu cealalta dieta. Dar din weekend (sau chiar mai devreme, depinde de tine) te vei obisnui.

Sa faci miscare. Nu trebuie neaparat sa alergi. Daca te plimbi cel putin 45 de minute vei slabi chiar mai mult decat 2 kg.

Mult succes!

5 răspunsuri:
| Tania25 a răspuns:

Buna!
Vreau sa impartasesc cu tine doua trucuri care te ajuta sa slabesti garantat, fara urma de indoiala daca le restecti.
Asadar, primul truc care te ajuta sa slabesti este sa renunti la masa de seara, in mod ideal pentru a slabi ar trebui sa renunti la mincarurile nesanatoase de tipul, fast food, snitele, prajeli, toate mincarurile specific romanesti din carne tocata cum sint sarmalutele sau chiftelutele, sa renunti la cartofi prajiti, sa renunti la burger, sa renunti la hot dog si la alte nebunii.
Insa, acest lucru este foarte greu de facut pentru majoritatea oamenilor, pentru ca e foarte greu sa-ti schimbi dintr-o data un fel de a minca si un stil de viata pina la urma.
O metoda mult mai usoara decit schimbarea stilului de viata, de a slabi este sa-ti reduci numarul de calorii renuntind la o masa.
Imagineaza-ti corpul tau ca o masinarie, iar mincarea ester combustibilul care face aceasta masinarie sa functioneze,iar daca tu ii dai prea mult combustibil aceasta il tine la ea, iar pentru asta trebuie sa-i dai corpului tau mai putin combustibil pentru ca el sa fie obligat sa foloseasca resursele pe care le-a stocat pe solduri.
Subscriu si eu la cele ce spun inteleptii chinezi si anume : " Micul dejun maninca-l singur, prinzul imparte-l cu prietenii iar cina da-o dusmanilor".
Cel de-al doilea truc care te ajuta sa slabesti este sa te feresti de "albe".
Si nu, nu ma refer la pete, ma refer la alimentele albe, printre astea se numara : zaharul alb, sarea, faina alba, grasimea, cartofii, orezul, bananele.
Acestea fac ravagii in ceea ce priveste silueta noastra, pur si simplu astea sunt lucrurile care te ingrasa cel mai mult.Pe linga faptul ca te ingrasa vazind cu ochii, sarea si zaharul ascund si modifica gustul real al alimentelor si-ti compromit papilele gustative.
Declar solemn ca zaharul este cel mai mare dusman al siluetei, pentru ca se afla ascuns in lucruri la care nici macar nu te gindeai ca ar putea sa contina zahar.De asta daca vrei sa slabesti trebuie sa renunti la alimentele procesate, la alimentele semipreparate pentru ca toate fara exceptie contim zahar. Si nu e nevoie de atita zahar, e suficient ca maninci fructe si legume, zaharul se gaseste si acolo.
Daca vrei sa slabesti sau daca pur si simplu vrei sa fii sanatos cel mai bine ar fi sa renunti la tot ce este facut din faina alba sau are faina alba in continut pentru ca faina respectiva nu are nici o valoare nutritionala, faina alba este plina de calorii goale, adica, nu-i ofera corpului tau nici un pic de vitamina, nici o minerala, nici un element care ar putea sa hraneasca in vreun fel celulele corpului tau, si se transforma direct in grasime.
Aceia-si saracie in nutrienti o gasesti si in orezul alb.
La categoria "albelor" de care trebuie sa te feresti inta si cartoful, care sete omniprezent in diete.Prajiti,fierti,copti,in tocanita, in ciorbita, piure oricum ar fi facuti cartofii ingrasa.
La categoria grasime bineinteles ca in primul rind intra grasimea, dar de asemenea trebuie sa te feresti de : margarina, de unt, de brinzeturile grase.
Sa nu ma intelegi gresit, acum, nu spun ca trebuie sa eliminati orice tip de grasime din dieta ta, nu, avem nevoie de grasimi in calimentatia noastra si penteu ca corpul nostru sa functioneze bine, insa aceste grasimi le putem gasi foarte bine si le putem lua din : uleiul de masline, uleiul de nuca de cocos, nuci, seminte, alune, fistic.
Cam asta a fost tot ce am avut de spus si sper ca ti-am fost de ajutor.Bafta!

| Ale123456 explică (pentru Tania25):

Multumesc..imi pare rau ca nu ti-am dat funda.dar am o intrebare la care nimeni nu a raspuns.e pusa de cateva minute..raspunzi si iti dau funda.kiss

| Tania25 a răspuns (pentru Ale123456):

E ok. nu te-am ajutat doar pentru funda!
Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu, asta conteaza. :*

| Ale123456 explică (pentru Tania25):

Da, m-a ajutat foarte mult :**

| diana0983 a răspuns:

In primul rand renunta la paste fainoase(paine, macaroane, etc), renunta la DULCIURI, renunta la carnea grasa, in special cea de porc. Incearca sa mananci cat mai multe fructe si legume, nu manca dupa ora 6, si bea multa apa! Noroc