| relaxo a întrebat:

Buna am 13 ani si am o problema cu cosurile ii puteti da niste sfaturi, am folosit multe creme si am fost si la dermatolog dar nimica nu a dtt rezultat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Am un sfat : sa folosesti masca cu argila naturala si care nu este nici foarte scumpa si face minuni, dar sa respecti cu strictete curatenia mainilor : Se cumpara un plic mic ( 100-200 gr) Argila de la farmacie, se face o pasta intr-un vas de sticla sau portelan din 1 lingurita cu varf de argila si apa si se amesteca si se intinde pe fata, stand relaxata cam 1/2 ora si o faci de cate ori /saptamana poti, ca nu are contraindicatii ), apoi se spala fata si se tamponeaza fin pentru uscare, cu un prosop curat si apoi se unge fata cu Apidermin ( o crema de la farmacie,- ce nu e grasa si contine produsul stupului), laptisor de matca care este vindicativ si ajuta si pentru cicatrici. Sanatate si numai bine, Lucien.

| drpopa a răspuns:

Ai incercat SOTRET 20mg 1 capsula /zi, ERYFUID, Bioderma AKN SEBIUM, este si gel spumant Bioderma sebium,

| octavianpas a răspuns:

Trebuie sa faci o cura de detoxifiere cu gel de aloe si ceai din muguri de aloe si pe exterior sa folosesti First si creama cu propolis de la Forever Living Products si ai sa vezi rezultate remarcabile.

| deleuandrei a răspuns:

Cel mai bun tratament este zinerytul, il poti cumpara de la farmacie, + cind iti speli fata dimineata, seara dupa ce ai spalato nu sterge fata las-o sa se usuce de la sine, in timpul zilei dar si in general nu atinge fata cu degetele, pentru ca degetele noastre au diferite murdarii pe ele, si atingind fata acele murdarii se lasa pe fata, si de asta e recomandat sa nu atingi deloc fata. daca ai vreun cos si vrei sal spargi cauta pe google cum se sparg cosurile. bafta

| relaxo explică:

Multumesc pentru raspunsuri am sa incerc cu crema dar si cu sportul e idee fuarte buna

| elvisedy a răspuns:

Am o solutie pentru tine. Adresa mea este-elvisedy

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Foloseste Skinoren -este o crema care usuca cosurile, e foarte buna

se gaseste la farmaciewinking

| emanuelf a răspuns:

Poate fi ceva in sange. Eu iti sugerez sa iti speli fata inainte de a aplica vreo crema si fa sport: iti curata sangele. Sau poate fi pe baza hormonala vazand ca ai numai 13 anisori. Mai asteapta, pana ajunge printul o sa-ti treaca.

| 4LeafCloves a răspuns:

Eu cred ca nu au cum sa iti treaca cosurile atat de repede daca ele tocmai au inceput sa apara. Totusi eu am folosit Zineryt, gel spumant antimicrobian si crema sebo-reglatoare purificatoare de la Gerovital Plant, lotiune tonica fara alcool cu vitamina C naturala din macese de la Cosmetic Plant si crema antiacneica cu extract de brusture de la Elmiplant. Pot sa zic ca sunt destul de bune mai ales ultimele doua. Sper sa iti fie de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi cumpara de la farmacie zineryt. Costa in jur de 30 lei, dar daca te duci la medicul de familie, iti da reteta si il iei pe gratis. In acest timp, sa te speli bine pe fata si sa-ti cureti tenul de doua ori pe zi cu servetele umede.

| deea_7664 a răspuns:

Pai cred ca este de la adolescenta.si ti-as sfatui sa mai mergi o data la un doctor mai bunwinking

| anaya21 a răspuns:

Esti mult prea mica sa folosesti creme si tot felul pentru cosuri, daca pe la 20 de ani daca o sa mai ai atunci da poti sa incerci sa folosesti creme, atunci o sa fie o problema.Acum poate din cauza ca trebuie sa ajungi la menstruatie sau ai ajuns deja, cred ca de aceea.

| jeny a răspuns:

Am auzit ca alimentatia e ff importanta.nu mai mank dulciuri, exact cum ai tine dietabig grinsper sa mearga, eu nu am probleme

| tudor3d a răspuns:

Date cu ghetwinking cea mai buna varianta laughing

| senssation a răspuns:

Mentine`ti fata curata in permanenta.nu pune mainile murdare pe fata. spala`te cu apa si sapun.nu te culca niciodata nedemacheata seara(in caz ca te machezi):d.si eventual foloseste niste creme hidratantehappy