| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica nelamurire, mama mea are Zona Zoster si i`au aparut bubitele cam de vreo 4 zile. Eu nu am facut varicela pana acum (sau cel putin eu nu stiu de asta, in trecut insa am fost in clasa cu copii bolnavi de varicela insa eu nu am facut forma cu eruptie) si vreau sa stiu daca am sanse sa fac si eu Zona Zoster.
Cat este de contagioasa aceasta boala si mai exact cum se poate transmite? cu sistemult imunitar stau destul de bine.

Este destul de urgent.
Multumesc.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zona Zoster fac doar persoanele care, in trecut, au avut varicela. Exista doua posibilitati: daca ai avut in trecut varicela (chiar o forma usoara care a trecut neobservata), poti face si tu Zona Zoster dupa 2-3 saptamani (nu obligatoriu). Daca nu ai avut niciodata varicela, sau ai avut dar in urma cu mai mult de 7 ani si acum ai imunitate scazuta din alt motiv, poti face varicela (dar nu obligatoriu)