| Sallatiny a întrebat:

Am 13 ani si jumatate, 46 kilograme si 157 centimetri. Credeti ca sunt bine la varsta mea? Ar trebui sa slabesc, sa ma ingras sau sa raman asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BubuLina999 a răspuns:

Eu cred ca e bine asa. nu trebuie sa slabesti, mai ales la varsta aceasta cand organismul tau de abia se dezvolta. pe viitor cand corpul tau se va dezvolta vei vedea daca trebuie sa faci ceva in privinta greutatii, dar acum e bine cum esti. sper ca te-am ajutat**pwpici

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești foarte bine. Poți practica un sport pentru tonifierea masei musculare.
Pa, pa.

| Artemisia a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ramai asa! si eu am 13 ani si am 50 kilograme.eu nu vreau sa slabesc ma consider perfecta, iar daca tu la 13 ani ai 46 kilograme este foarte bine.nu trebuie sa slabesti pentru ca tu esti in crestere/corpul tau e in crestere, si are nevoie de multe proteine/vitamine/etc.ramai asa cum esti!

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Pai eu fac 14 in decembrie si am 1, 70 cm. 48 de kg. cred ca esti ok avand in vedere ce inaltime ai

| alinutza4a a răspuns:

Du'te si pracica un sport.iti recomand baschetul. :*

| PaTTy_3342 a răspuns:

Eu am tot 13, 36 kg si 163 cm... eu zic ca esti bine happy... bucura-te ca nu esti nici bat nici butoi tongue

| DeDii a răspuns:

Trebuie sa ramai asa normalu tau de greutate e de 47 ...deci esti perfecta!winking

| Lexiiss a răspuns:

Esti bine asa cum esti...eu am 12 ani jumate, 45 kg si 160 cm...

| Gurasparta a răspuns:

Bai mai terminati-o cu prostiile "perfecta" auzi. Nimeni nu e perfect. Depinde de fiecare, depinde de parinti. Eu sunt baiat, cand aveam 13 ani, aveam 68 kg si 173 cm. Nu eram si nici nu sunt gras, fiind inalt nu am burta. In schimb am picioarele mai "grasute" ceea ce ma face sa seaman cu tata. Deci depinde de parinti.

Si nu te lua dupa parerile altora, cand vorbesti despre sanatate in special de greutate-inaltime nu trebuie sa te iei dupa pareri, trebuie sa te iei dupa un medic de familie ca de dat cu parerea sunt buni si cei care habarnau nimic de medicina.