Întrebare recomandată | Andreea1718 a întrebat:

Am 13 ani si mama nu ma lasa sa port bustiera. Sub sani am 68 cm si peste 72.As putea purta bustiera sau sutien?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bustiera e foarte indicata adolescentelor, atata timp cat alegi masura corecta( sa nu te stranga).

| BloodPrison a răspuns:

Doamne, normal, spune-i ca-i rusinos pentru ca ti se vad sfarcurile

| Empathizer a răspuns (pentru BloodPrison):

Ai dat cel mai inteligent raspuns de aici, oferind si un argument cu care sa o convinga pe mama ei. Felicitari!

| BloodPrison a răspuns (pentru Empathizer):

Si eu am avut acceasi problema cu mama acum cativa ani, la inceput ca nu ma lasa sa port bustiera, si imi ziceau fetele la scoala ca mi-au crescut sanii foarte mult si eu fara bustiera sau sutien se vedea aiurea. Multe fete au problema asta cu mamele. Apoi pana am convins-o sa ma lase cu sutien cu burete ca e mai bun iar m-a costat mult. Mi-au luat eu din banii mei vreo 3 sutiene cu burete si n-a mai avut ce sa faca. Cica numai fetele ce nu au sanii mari poarta cu sutien, dar ea nu realizeaza ca alea sunt mult mai bune pentru ca protejeaza sanii? Au mamele astea niste idei atat de invechite, nu vede ca acum fetele se dezvolta mult mai repede.

| Empathizer a răspuns (pentru BloodPrison):

Mamele din toate timpurile au avut idei din astea invechitehappy O sa depaseasca fata si momentul asta.

| ASimpleUser a răspuns:

Daca nu ai avea picioare, ai purta pantaloni? Categoric NU! Si daca nu ai sani de ce vrei sa porti sutien/bustiera?

| Empathizer a răspuns (pentru ASimpleUser):

Chiar si barbatii cu picioarele amputate poarta pantaloni, nu ies la plimbare cu caruciorul in chiloti. Necesitatea de a se imbraca nu are lagatura cu prezenta sau absenta unor organe, tine de faptul ca suntem oameni si traim in societate, avem un anturaj. Atata timp cat e vorba de lucruri rezonabile, poti incerca sa te aliniezi celor din grup. Daca ar fi vorba de obiceiuri daunatoare, cum ar fi fumatul sau consumul de droguri, altfel ar sta lucrurile.

| ASimpleUser a răspuns (pentru Empathizer):

Ceea ce am spus a fost in sprit de gluma... daca nu ti-ai dat seama nu-i vina mea

| oOSaritaOo a răspuns:

Bună. Cel mai bine ai convinge-o să te lase să porţi bustieră, dacă nu te lasă poţi purta maieu pe sub haine... dar sutin în niciun caz! Pentru că ţi se vor lăsa sânii. happy Sper că te-am ajutat.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu trebuie să porţi nimic dar pentru tine e bună bustiera.
Pe curând!

| mixxjim a răspuns:

In general, in perioada de crestere si dezvoltare a sanilor nu se recomanda purtarea sutienului pentru ca poate impiedica circulatia corespunzatoare a sangelui in zona respectiva, daca e prea strans strange tesuturile si ganglionii limfatici din zona respectiva si pot aparea probleme, noduli etc, din acest motiv nu este recomandata purtarea sutienului, nu pentru ca se lasa sanii. Daca este vorba de o persoana cu sanii mai dezvoltati, cu acordul medicului poate purta sutien, in special cand practica activitati sportive sau, daca e cazul, chiar permanent, tocmai pentru ca daca sanii sunt mari si nu se poarta sutien sanii se lasa, muschiul fiind solicitat de greutatea sanilor. Nu te grabi sa te maturizezi, cum ti-a mai spus cineva, o sa ai tot timpul sa porti, o sa mai vrei sa fii ca acum happy

| Empathizer a răspuns (pentru mixxjim):

Mixxjim, dar sutienul nu e un garou! Crezi ca baietii n-ar trebui sa poarte blugi stramti?

| mixxjim a răspuns (pentru Empathizer):

laughing nu stiu a cui crestere ar impiedica blugii stramti la baieti tongue
Si ca nu e garou - nu ai purtat niciodata un sutien mai stramt? Daca ai purtat vreodata big grin

| michelia a răspuns:

Esti micuta ca dimensiuni la bust, nu-ti trebuie nimic. O sa te lase mama la vara poate, cind o sa porti haine mai mulate.
Lasa, o sa te saturi urmatorii 50 de ani de sutiene!

| Empathizer a răspuns:

Poti sa porti ce vrei, dar la dimensiunile astea inca nu e necesar sa porti ceva neaparat. Iar intre sutien si bustiera, categoric bustiera!

Răspuns utilizator avertizat
| elyfel a răspuns:

Incearca-le pe amndoua si vezi care ti-e mai comod.tu deciz

| Forev3rAlone a răspuns:

Mai bine o bustierawinking

| slowswag a răspuns:

Pentru varsta ta e mai buna o bustierawinking

| FrumoasaTa a răspuns:

Bustiera

| anedreaeaaa a răspuns:

(sunt fata)zic cxa sa nu se inteleaga altcevalaughing
Eu zic sa porti bustiera deoarece ii modeleaza mai frumos, dar adac porti sutien inainte sa iti creasca mai mari o sa fie lasati...

| SkyIsMyLimit a răspuns:

Bustiera.

| HisGirl a răspuns:

Poti purta bustiera.Cred ca cele universale sunt cele mai bune!

| Pnk a răspuns:

Eu iti recomand bustierele cu elastic sub sani.Nu cele cu burete.Cred ca faza cu sutienul sau bustiera la anii astia am trait-o toate.happyInsa poate vrei sa folosesti unul din aceste produse pentru a estompa vizibilitatea sanilor.happyBafta

| adaadinutza a răspuns:

Sutien

| ASXD32 a răspuns:

Bustiera deoarece de la sutien ti se vor lasa sanii...si este putin cam devreme

| mixxjim a răspuns (pentru ASXD32):

De ce se lasa sanii de la sutien?

| Empathizer a răspuns (pentru mixxjim):

Sanii nu se lasa de la sutien, se lasa sub propria lor greutate, pe masura uzurii fibrelor elastice.

| mixxjim a răspuns (pentru Empathizer):

Multumesc de raspuns. As fi preferat sa-mi raspunda persoana care sustine acest lucru, cu o explicatie serioasa si bazata, poate stie lucruri pe care eu nu le stiu, pentru ca m-am saturat sa tot aud babisme din astea in sec. 21, cand avem internetul la indemana si putem obtine niste informatii, macar minime, in legatura cu viata si sanatatea noastra happy

| ASXD32 a răspuns (pentru mixxjim):

Sunt in crestere... sutienu' are si el rostul lui la vremea potrivita

| kissionik a răspuns:

Eu iti recomand sa porti bustiera deoarece inc esti mica si de la sutien ti se vor lasa saniii parerea mea

| maryalaura a răspuns:

Nu trebuie sa porti nimic... nu acum... dar daca vrei neaparat sa pori ceva ti-as recomanda bustiera happy

| ilincahardandheavy a răspuns:

Am avut aceeasi problema, dar eram mult mai mica si cred ca am o mama mai normal pentru ca am 12 si port de la 9 ani jumate. oricum zii ca ai nevoie pentru ca sanii iti cad intro parte si te dor.mai spune-i ca se vede inestetic si ca ai citit un articol despre faptul ca atonci cand o sa fi mare o sa ai sanii lasati ca o sa ai dureri.eu nu recomand sutien ci bustiera cu bureti sau cu elastic sub sanii. sper ca te-am ajutat.laughing