| iuandfto a întrebat:

Am aproape 14 ani si nu port sutien. Toate celelalte fete din clasa poarta. Pe mine nu ma lasa mama si nu cred ca ma va lasa prea curand. Din cauza asta ma simt ciudat. Imi e rusine sa ma schimb la sport pentru ca stiu ca eu port bustiera iar celelalte fete sutien. Sani nu ii am foarte mici, m-am masurat si am 88 de cm. Ce sa fac ca sa o conving pe mama sa port sutien? Mereu zice nu.

6 răspunsuri:
| LadyDy01 a răspuns:

Buna.In primul rand nu vad de ce iti este rusine sa te schimbi fata de alte fete, nu toata lumea poarta sutien.Iar bustiera este ok, trebuie sa te simti tu bine si sa nu iti pese de restul.Cat despre mamaa ta nu cred ca ai cum sa o convingi, doar explicandu-i ca te simti rusina fata de restul s-ar putea sa inteleaga.Baftahappy

| Snufkin a răspuns:

1) daca mama ta nu te lasa schimbata in baie la sport :/
2) incearca sa o convingi pe mama ta ca ar trebui sa porti nu doar pentru ca toate fetele din clasa ta au dar si pentru ca incep sa iti creasca sanii iar o sa te doara la sport cand va fi nevoie de sarit si fugit.
daca nu merge in niciun fel fa scandal monstru laughing

| selysol a răspuns:

Salut! expilca-i si tu ca la scoala toate fetele au sutien si iti e jena la varsta ta majoritatea fetelor poarta sutien si vrei si tu unul ca arata urat mai ales ca sunt in crestere sanii daca tot nu vrea strange-ti tu bani pentru un sutien si ti-l cumperi iar dimineata cand mergi la scoala ti-l iei fara sa stie iar cand vi acasa ti-l dai jos ca sa nu observe iar spala-l cand ea nu este acasa asa sunt unele mame cred ca tot pe vremea lor traim asa e si a mea dar daca tot ii expilc ca s-au schimbat vremurile intelege cat de cat laughing asa am facut si eu cu primul sutien mi l-am luat fara ca ea sa stie iar cand l-a gasit a zis catre mine sick`De unde ai tu sutienul asta?` iar eu i-am zis ca de la magazin laughinglaughing si de atunci e okey daca vezi ca nu vrea nici in ruptul capului sa iti i-a unul ia-l tu. bafta happy

| AnnonymusIsNotAvailable a răspuns:

Pai spune-i ca e nevoie sa porti sutien, deja esti domnisoara nu mai esti un copil si te simti jenata cand vezi ca toate colege tale poarta sutien iar tu nu. Spune-i ca e normal ca o fata sa poarte sutien, nu e nimic rau in asta.Tu o cunosti cel mai bine pe mama ta si stii cum sa ii vobrbesti, eu ti-am dat doar un exemplu. Spune-i si ca daca nu porti sutien se vede urat si toti baietii se uita la sanii tai.

| Grigore_Betty_1993 a răspuns:

Pai...incearca sa deschizi din nou subiectul, dar nu cu interventii de gen "toate colegele mele poarta". incearca sa o intrebi pe ea de la ce varsta a purtat, cere-i argumente pentru care nu te lasa sa porti, desi esti suficient de dezvoltata.mai apoi explica-i ca un sutien nu este un moft, sau cine stie ce, ci o necesitate, deoarece nu te simti confortabil fara. daca tot nu te lasa, n-ai decat sa-ti comperi tu unul si sa-l porti pe ascunshappy

| Bloggeras a răspuns:

Ai sani de 88cm? Ai sani de aproape 1m? Nu poti sa ii ai atat de mari. Sau ai 1, 88? Ma rog... Deci convinge-o pe mama ta ca ti-ar fi mai bine cu sutien, roag-o sa te lase 1-2 zile cu sutien si dupa 1-2 zile cu bustiera si spune-i cum ti-a fost mai bine.