| monicaionescu a întrebat:

am 13 ani si nu stiu daca vi s-a intamplat si voua dar cateodata mi se zbate ceva ciudat in burta si mi-e frica sa nu fi patit ceva. ce credeti ca este? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Scaun ai? Gaze ai? Normale? Daca da, nu e nimic de care sa-ti faci griji, ai doar niste intestine mai jucause, ai grija la ce mananci, nu manca prostii si ai grija sa bei destula apa.

| monicaionescu explică (pentru CuriousStuff):

Am probleme cu constipatia, iar acum 3 ani am avut oxiuri si de atunci mi-e frica sa nu cumva sa am iar viermi. iti multumesc mult. daca nu o sa imi treaca, o sa trec si pe la doctor. multumesc!

| CuriousStuff a răspuns (pentru monicaionescu):

Si parazitii ar putea sa dea acele miscari intestinale mai puternice, insa daca nu prezinti alte simptome specifice parazitilor, prurit/mancarime, de exemplu probabil ca nu asta e cauza.
Constipatia poate provoca asa numitele zgomote si miscari intestinale "de lupta", probabil de aici acele miscari, scapa de constipatie, printr-un regim echilibrat, miscare si apa si o sa scapi si de acele miscari intestinale.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ti se zbate in burta sunt gazele produse de sucuri acidulate si mancare care produce gaze!
Toti trecem prin asa ceva, este normal!
Bea un ceai cat mai fierbinte si gazele vor fii eliminate prin: ragaieli si basini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-au crescut boraste in burta! Fugi la doctor neaparaaat!
-
Glumsesc, sigur este ceva normal laughing)

| monicaionescu explică (pentru anonim_4396):

...nu mai face glume... nu cred ca stii cum e