| Teo1313 a întrebat:

Am 13 ani si sunt mai mult ca sigura ca am probleme cu nervii.
Pana acum am avut un numar destul de mare de caini pe care i am iubit foarte mult, dar fiecare a fost lasat pe drumuri din cauza tatei ce ii uraste.De mica obisnuiam sa ma enervez din orice facea animalutul asa ca il loveam.Pe moment nu stiam ca am facut ceva rau,dar cu timpul, mi-am dat seama ca ceea ce faceam era grav si ca il raneam.Fiecare caine era distrus fizic cat si psihic de catre mine si tot asa pana in ziua de azi in care plang dupa ce fac prostia,dar cu ce folos? Cainele actual pe care sper sa l pastrez un timp refuza sa ma mai asculte si sa se mai joace cu mine.Jur ca m as schimba daca as putea,macar de m as controla,dar pe moment nu pot,pur si simplu nu pot,nu de fiecare data.
Nu mi pot da seama daca e din cauza problemelor in familie, sau din cauza anxietatii sociale.Nu am fost la psiholog,nu am luat pastile(desi nu cred ca un copil trebuie sa ia),deci nu pot spune ca am incercat prin aceste metode si nu a mers, dar inca nu stiu cum sa le spun parintilor ca am nevoie de un psiholog.
Va rog sa ma ajutati deoarece ma simt oribil dupa ce imi ranesc singurul meu prieten.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Oare... aceste descarcari tin de trecutul tau? De copilaria ta? Asta ai vazut, modalitatea aceasta de "descarcare" a nervilor ti-a fost prezentata in familie (sau in mediul in care ai crescut) de la o varsta frageda? Intreb pentru ca recunosc simptomele, ce te pot sfatui sa faci... Cum a spus si NameInUse, sport. Iar in momentul in care esti tentata sa lovesti catelusul sau sa ii faci vreun rau, gaseste-ti imediat alta preocupare, du-te spala vasele, fa flotari, genoflexiuni, orice altceva in momentul acela.

| NameInUse a răspuns:

Incearca si tu sa te descarci altfel. E normal sa ai tendinte agresive cand esti nervoasa, dar nu mai lovi in stanga si in dreapta, descarca-te si tu altfel. Acum, suporta consecintele, meriti.

| Teo1313 explică (pentru NameInUse):

Multumesc pentru raspunshappy

| NameInUse a răspuns (pentru Teo1313):

N-ai pentru ce.
Ai putea face sport, folosesti tensiunea in alt mod, si ai numai de castigat. Gandeste-te: muschi, forta, aspect fizic placut, calm, transformarea furiei in ambitie care duce clar la mai mult efort si rezultate mai satisfacatoare.

| PsyhoChild a răspuns (pentru Teo1313):

Daca esti nervoasa ia-ti un fidget spinner sau o minge de stres.de fiecare data cand simti furie in tine joaca-te cu ele 5/10 minute

| eelena1797 a răspuns:

Incearca sa iti gasesti deierse ocupatii. Sport, citit, invatat. Incearca sa te dezvolti, citeste psihologie. Sigur vei gasi o carte care te va ajuta. Trebuie neaparat sa inveti sa te controlezi. Prinde curaj si vorbeste cu ai tai, recunoaste ca ai nevoie de ajutor. Mai bine acum, se poate agrava.

| anor a răspuns:

Wooow fratioare dati doua palme este clar ca nu ai vointa nici cat sa urci un deal cum sa nu te poti controla, maicamea a vrut sa ma omoare cand eram mic, am fost batut cat cuprinde, eram slabut pe atunci, mama a plecat in strainatate(curva) nu am ce-i face in momenul actual stau cu tata (bine acum nu i-am spus nicio data ca ma batea sau asa ceva)am 15 ani si practic sport workout pot face peste si arat bine pentru varsta mea, asta nu conteaza dar controleazate fereascama domnu mie imi este mila sa dau in animale chiar daca cand eram mic m-am certat cu fratelw meu pe o pisica am ajuns sa tragem de ia pana am rupt-o la propriu *
(lol) nici acum nu imi vine sa cred si acum nu am treaba imi este mila si de o furnica cand o calc (! are o viata ca tine!)