| Camzy a întrebat:

am 14 ani 1.55 inaltime si 45kg imi puteti recomanda niste diete sanatoase si nu foarte stricte+exercitii(vreau sa scap in primul rand de burtica unde s-a depus si celulita)va rog...Multumesc! Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gHelena a răspuns:

Ma bucur tare mult sa vad ca iti doresti sa slabesti si ca in acelasi timp esti constienta ca acest proces necesita rabdare si timp. Iti recomand aceasta dieta: http://www.divahair.ro/diete_si_slabire/dieta_mere_diete_mere. Nu uita de miscare, care presupune atat sport cat si curatenie, mers pe jos, pregatitul cinei. In plus, foarte importante sunt hidratarea, respectarea meselor principale ale zilei si reducerea grasimilor si a zaharoaselor. Ca un mic truc, mananca zilnic sau la doua zile un grapefruit - accelereaza arderea grasimilor. In rest, dormi 7-8h/noapte si vei avea o silueta de invidiat. Spor in toate sa ai!

3 răspunsuri:
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Buna!
Eu iti zic ca nu drebuie sa slabesti foarte mult. Dar daca vrei este ok, timp de o saptamana manaca de dimineata iaurt natural cu cereale integrale, sau cu lapte, la pranz o salata cu ceva, si seara un sendwich cu paine neagra si un fruct.
Poti face pe zi cate 50 de abdomene... 15 dimineata 15 la pranz si 20 seara.
Poti manca si face exercitii asa timp de o saptamana!
Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa tii neaparat o dieta, ci doar sa ai grija la portii si sa eviti pe cat posibil unele alimente(produse fast-food, dulciuri, chips-uri, mezeluri si alte preparate, sucuri si alte porcarii din comert si inceraca sa nu consumi in cantitati mari nuci, alune si fistic). In rest mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa pe zi(apa dizolva sucul gastric, mancarea se digera mai greu si astfel senzatia de foame va intarzia sa apara). Pentru a slabi in zona abdomenului, iti recomand urmatoarele exercitii:
- http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe usor, cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 50. Fa-le o data la 2 zile.
- http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 100. Fa-le o data la 2 zile ca si pe celelalte.Pentru a grabi putin trecerea celulitei, fa o data sau de doua ori pe saptamana 15 minute de masaj cu zat de cafea.

| angelo200 a răspuns:

La 45kg nu cred car trebui sa slabesti