| Camelia_8424 a întrebat:

Buna!happy
Am 14 ani 1.63 si 42kg.intrebarea,adica intrebarile sunt:
-cere e greutatea ideala la inaltimea mea(am slabit 3 kg, nu stiu din ce motiv)
-mai cresc in inaltime.si daca da, cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lorє๔คnค a răspuns:

-Scumpo, n-ai de ce sa-ti faci griji, este o greutate normala pentru inaltimea si varsta ta. Daca nu ma crezi, fa calculul si singura:

http://www.calcule.ro/......copii.aspx

(Asa mi-am calculat si eu greutatea ideala, si crede-ma ca site-ul nu minte, si altele spun la fel:d)Doar ca nu-mi vin in mine.

-Nu este nevoie sa faci eforturi inutile si, mai ales, grele.Esti bine asa cum esti.Simte-te bine in pielea ta si traieste-ti viata fara nicio grija(adica nu lasa greutatea sa-ti afecteze fericirea)

Si nu uita, mananca aceleasi lucruri pe care le mananci de obicei, si nu uita:,, Minte sanatoasa in corp sanatos''(adica daca respecti mesele si mai faci si cateva exercitii, corpul si mintea ta ''se vor simti'' si mai sanatoase cum se simteau inainte(e un sfat)

Sper ca te-am ajutat, si nu te ingrijora!

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
1. Trebuie să ai 53 de kilograme.
2. Posibil să mai crești până la 16-17 ani. Cât? Nimeni nu știe.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Calculeaza-ti de aici greutatea care trebuie s-o ai in raport cu varsta si inaltimea http://www.parinti.com/modules.php?name=Grafice
Cu cat vei mai creste in inaltime nu-ti poate spune nimeni caci, cresterea, se afla sub control genetic si hormonal.

| aaaa12345 a răspuns:

Scade 1. 63 cu 10 si iti da 53 nu mai pui unu asta-i greutatea normal dar nu iti fa griji, mai poti creste maxiiim 10 cm pe funda adica primul raspuns

| Șosețică a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa ai 45 Kg.sti cum poti afla...trebuie sa inmultesti si sa aduni in felul urmator: varsta inmultita la 3 + 3.aceasta chestie se face de la urmatoarea varsta 6-15 ani. dupa ce depasesti varsta de 15 ani nu mai este de folos aceasta chestie. Fundita love struck?

| cosmina05 a răspuns:

In jur de 53 de kg ar fi normal.sau macar 48 sa ai.cauza ar putea fi stresul, oboseala, efortul depus. da vei mai creste insa nu foarte mult.acum depinde si de statura pe care o au parintii tai, daca faci sport, etc

| ZuZuAleX a răspuns:

REZULTATE
Greutatea: 42kg
Inaltimea: 1. 63m

IMC: 15. 81

ESTI SUBPONDERAL
(ai o greutate prea mica pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 53. 1 si 66. 4 kg

| Emi_3041 a răspuns:

Eu am tot 14 ani, dar 1, 68 m si 52 de kg big grin
Poate ca mai cresti, depinde cat sunt de inalti si parintii tai. Unii copii se opresc din crestere mai devreme, altii mai tarziu
happy
Greutatea ideala? Intre 45-50 kg, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Pot sa iti raspund la una din intrebarile tale. Prima. Sa vedem...Cum se afla greutatea ta ideala? Simplu! Sa luam inaltimea ta de exemplu. 63. Scazi 10 pentru a obtine greutatea ta ideala, si da 53. Asadar greutatea ta ieala este de 53 kg. Sper ca te-am ajutat! :X Si imi pare extrem de rau ca nu pot sa iti raspund la cealalta intrebare dar chiar nu stiu la ce te referi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat va vrea Dumnezeu...

| Maxiela a răspuns:

Greutatea normala e intre 45-48 max de kg dar si 42 de kg e normal daca nu esti exagerat de slaba sau anorexica sau ai probleme cu lipsa poftei de mancare. Inaltimea potrivita se afla dupa formula-mama are 1, 68 m si tata 1, 72 m aduni cele doua iti da un numar il imparti la doi in cazul tau rezultatul impartit e 1, 65 (daca esti fata scazi din rezultat 5 cm si la baieti aduni 10 cm), asa ca tu esti bine dar fi sigura ca o sa mai cresti avand in vedere ca esti mica si corpul se va mai dezvolta sau daca faci un sport care te ajuta si mai tine cont si de glanda exocrina care e tiroida(glanda copilariei) ce intervine in procesul de crestere. ce spun e real si adevarat pentru ca am luat dintr-o carte de medicina, asta sunt schimbarile ce au loc la adolescenti. Funda? happy

| elena17pb a răspuns:

Greutatea te trebuie sa fii 53 de kg

probabil mai cresti

| tradafirasu_5752 a răspuns:

Pai ar fi 55 sau 60 pentru ca am 2 frati unu are 14 altul 15 primul are 14 si are 59kg celalalt de 15 are 62kg
funda?

| dora_4823 a răspuns:

Buna am
inaltime: 1.54
greutate 44-45
varsta:11 ani si 7 luni
rezultatul:

Normal
O greutate normala pentru înaltimea lui/ei
Un IMCV situat între 5 si 84, 9 este asociat cu riscuri reduse de boli la majoritatea persoanelor. Cel mai bine este sa va mentineti greutatea. Pentru a ramâne în forma, încercati sa ramâneti în intervalul 5-85, evitând pe cât posibil sa va situati în una din cele doua extreme.
Greutatea ta trebuie să se încadreze între34, 63 şi 50, 52 kg.

| dora_4823 a răspuns:

Buna!happy
inaltime: 1.54
greutate:45
varsta:12
rezultatul:
Normal
O greutate normala pentru înaltimea lui/ei
Un IMCV situat între 5 si 84, 9 este asociat cu riscuri reduse de boli la majoritatea persoanelor. Cel mai bine este sa va mentineti greutatea. Pentru a ramâne în forma, încercati sa ramâneti în intervalul 5-85, evitând pe cât posibil sa va situati în una din cele doua extreme.
Greutatea ta trebuie să se încadreze între34, 63 şi 50, 52 kg.